Kinder Ranch 5k

Age Group Results

March 24, 2012


Results By Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Catherine Garrett 4618 36 5 22:53.00 22:54.00 0:01.66 7:23/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jodi Duron 4722 42 10 24:30.00 24:34.00 0:03.67 7:54/M
 

Female 0 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anna Moore 4770 0 163 55:26.00 55:47.00 0:21.26 17:53/M
 

Female 1 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Virginia Duran Spring Branch TX 4816 8 32 28:30.00 28:45.00 0:14.80 9:12/M
2 Savannah Rakowitz 4623 8 82 34:35.00 34:38.00 0:02.32 11:09/M
3 Sophia St Amant San Antonio TX 4822 8 91 35:52.00 35:53.00 0:01.17 11:34/M
4 Anna Johnson 4747 8 98 36:32.00 36:55.00 0:22.49 11:47/M
5 Madeline Lomas San Antonio TX 4814 9 100 37:24.00 37:26.00 0:01.58 12:04/M
6 Lauren Garrett 4615 8 102 37:49.00 37:52.00 0:02.63 12:12/M
7 Madison Elizondo 4804 9 103 38:03.00 38:06.00 0:03.35 12:16/M
8 Ysabella Aguilar 4629 9 105 38:24.00 38:51.00 0:27.26 12:23/M
9 Cameron Massie 4689 7 107 38:33.00 38:35.00 0:01.99 12:26/M
10 Annabelle Stringham 4788 8 109 38:48.00 38:51.00 0:02.54 12:31/M
11 Avery Bulsiewicz 4643 8 125 42:43.00 42:47.00 0:03.77 13:47/M
12 Hailey Gray 4682 9 127 42:45.00 42:48.00 0:02.11 13:47/M
13 Isabelle Gehling 4733 9 138 49:10.00 49:10.00 15:52/M
14 Maddy St Amant 4831 8 146 50:48.00 50:49.00 0:01.07 16:23/M
15 Ashley Knight San Antonio TX 4820 8 147 50:50.00 50:52.00 0:01.69 16:24/M
16 Addison Garcia 4647 8 155 53:57.00 53:58.00 0:00.93 17:24/M
17 Madikate Gehling 4731 6 165 55:58.00 55:58.00 18:03/M
18 Kate Massie 4688 4 168 56:52.00 56:59.00 0:06.70 18:21/M
19 Lauren Anderson 4699 5 178 1:08:37.00 1:08:49.00 0:11.48 22:08/M
 

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Emma Fitzhugh San Antonio TX 4806 14 39 29:17.00 29:22.00 0:05.11 9:27/M
2 Carmen Gatrelle 4726 14 52 31:16.00 31:24.00 0:08.66 10:05/M
3 Madi Klaus 4754 12 76 33:52.00 34:01.00 0:09.31 10:55/M
4 Rebecca Harrell 4638 13 77 33:53.00 34:01.00 0:07.71 10:56/M
5 Cheyenne Villalongin 4798 11 96 36:18.00 36:20.00 0:01.20 11:43/M
6 Sophia Drewfs 4657 11 117 41:07.00 41:23.00 0:16.38 13:16/M
7 Hannah Gray 4681 11 153 52:29.00 52:33.00 0:04.17 16:56/M
8 Camryn Molina 4662 11 171 1:00:12.00 1:00:24.00 0:12.38 19:25/M
9 Haley Arrington 4673 11 177 1:08:36.00 1:08:48.00 0:12.06 22:08/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Christa Gatrelle 4728 16 35 28:56.00 29:04.00 0:07.89 9:20/M
2 Sydney Reed 4780 18 51 31:09.00 31:21.00 0:11.68 10:03/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Elysse Jones 4751 21 19 26:40.00 26:44.00 0:03.48 8:36/M
2 Leia Bernhard 4704 27 56 31:40.00 31:54.00 0:14.16 10:13/M
3 Caitlin Little San Antonio TX 4824 22 58 31:56.00 32:16.00 0:20.08 10:18/M
4 Stephanie Ramirez San Antonio TX 4823 26 87 35:35.00 35:56.00 0:20.84 11:29/M
5 Shelly Dickens 4720 29 116 41:03.00 41:11.00 0:07.74 13:15/M
6 Stephanie Lindenfelser Leander TX 4828 25 123 42:04.00 42:27.00 0:22.95 13:34/M
7 Kim Young 4812 25 130 46:04.00 46:26.00 0:22.32 14:52/M
8 Rosaura Reyes 4833 27 152 52:20.00 52:54.00 0:34.09 16:53/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amber Hosier 4745 36 8 24:06.00 24:08.00 0:02.18 7:46/M
2 Michele Moore 4768 37 12 25:43.00 25:46.00 0:02.70 8:18/M
3 Sandie Schneider 4608 32 14 25:43.00 25:50.00 0:06.90 8:18/M
4 Melissa Bartek 4703 33 31 27:55.00 28:02.00 0:06.59 9:00/M
5 Kari Thresher 4792 37 37 28:58.00 29:12.00 0:14.06 9:21/M
6 Sara Johnson 4746 36 41 29:42.00 30:04.00 0:21.65 9:35/M
7 Melissa Golsch 4735 36 46 30:17.00 30:24.00 0:07.27 9:46/M
8 Angela Boice 4709 37 47 30:24.00 30:56.00 0:31.90 9:48/M
9 Yu Li 4685 36 48 30:55.00 30:58.00 0:02.36 9:58/M
10 Tammy Wambles 4628 39 49 30:58.00 31:20.00 0:21.36 9:59/M
11 Melissa Freund 4630 37 55 31:35.00 31:57.00 0:21.64 10:11/M
12 Maria Klaus 4752 39 60 32:04.00 32:13.00 0:09.18 10:21/M
13 Stephanie Arnold 4641 30 67 32:49.00 32:59.00 0:10.15 10:35/M
14 Elena Vasquez 4797 37 68 32:52.00 33:19.00 0:27.26 10:36/M
15 Jennifer Waters 4659 34 74 33:31.00 33:54.00 0:22.59 10:49/M
16 Sheryl Moreno 4773 38 78 34:14.00 34:25.00 0:10.57 11:03/M
17 Jodie Thompson 4791 38 83 34:35.00 34:57.00 0:22.23 11:09/M
18 Melanie Benfield San Antonio TX 4817 38 85 35:02.00 35:05.00 0:02.87 11:18/M
19 Jodi MacHacek 4632 35 86 35:06.00 35:27.00 0:21.33 11:19/M
20 Britni Valeriano 4795 35 88 35:43.00 36:07.00 0:24.36 11:31/M
21 Missy Hopper 4683 37 89 35:44.00 35:53.00 0:08.55 11:32/M
22 Carie Smith 4785 35 108 38:38.00 38:51.00 0:13.54 12:28/M
23 Shanna Dreibrodt 4721 34 118 41:20.00 41:33.00 0:12.65 13:20/M
24 Beverly. Almaraz 4620 38 121 41:31.00 41:53.00 0:22.47 13:24/M
25 Shannon Gray 4679 35 126 42:44.00 42:47.00 0:03.77 13:47/M
26 Keiba Easterling 4723 38 128 45:33.00 45:59.00 0:25.95 14:42/M
27 Julie Martinez San Antonio TX 4803 37 134 46:43.00 47:12.00 0:28.21 15:04/M
28 Stacey Kingdon 4653 37 135 46:46.00 46:59.00 0:13.02 15:05/M
29 Ginny Johnson 4670 36 142 50:27.00 50:39.00 0:11.70 16:16/M
30 Jennifer Gehling 4730 37 166 55:58.00 55:58.00 18:03/M
31 Kelly Massie 4686 34 167 56:52.00 56:59.00 0:06.79 18:21/M
32 Kim Loner 4759 31 169 58:00.00 58:16.00 0:15.71 18:43/M
33 Jamie Anderson 4696 35 179 1:08:52.00 1:09:05.00 0:12.89 22:13/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sheri Whitney 4617 41 13 25:43.00 25:50.00 0:07.18 8:18/M
2 Channel Maze 4633 40 17 26:14.00 26:28.00 0:14.71 8:28/M
3 Marie Blanton 4624 47 23 27:05.00 27:06.00 0:01.62 8:44/M
4 Jane Harrell 4637 49 24 27:11.00 27:19.00 0:07.67 8:46/M
5 Dee Dee Fortenberry San Antonio TX 4827 40 26 27:33.00 27:39.00 0:06.05 8:53/M
6 Mariana Schielzeth 4634 40 43 30:08.00 30:14.00 0:05.54 9:43/M
7 Kirsten Meyer 4765 42 44 30:13.00 30:21.00 0:08.17 9:45/M
8 Jean Larson 4645 49 61 32:04.00 32:18.00 0:14.23 10:21/M
9 Diana Tovar 4794 48 62 32:15.00 32:26.00 0:10.55 10:24/M
10 Betsy Bochat 4708 48 63 32:21.00 32:36.00 0:14.74 10:26/M
11 Heather Wittig Spring Branch TX 4825 43 72 33:20.00 33:38.00 0:17.36 10:45/M
12 Lori Moczygemba 4767 49 73 33:22.00 33:38.00 0:15.84 10:46/M
13 Sheri Kitchen 4640 49 75 33:43.00 33:59.00 0:15.87 10:53/M
14 Melissa Herweck 4739 46 80 34:21.00 34:43.00 0:21.62 11:05/M
15 Aracely Drewfs 4655 45 84 34:40.00 34:56.00 0:15.69 11:11/M
16 Juanita Gatrelle 4725 44 90 35:47.00 36:06.00 0:18.70 11:33/M
17 Melissa Duran Spring Branch TX 4815 40 92 35:55.00 35:56.00 0:00.95 11:35/M
18 Shelly Jones 4750 48 104 38:24.00 38:31.00 0:06.59 12:23/M
19 Melanie Little 4756 40 110 39:45.00 40:03.00 0:18.27 12:49/M
20 Carrie Bulsiewiz 4644 42 111 40:06.00 40:14.00 0:08.13 12:56/M
21 Christi Hodges 4619 41 114 40:23.00 40:38.00 0:14.99 13:02/M
22 Jean Loftis 4758 42 119 41:23.00 41:36.00 0:12.83 13:21/M
23 Renee Graves 4736 45 120 41:26.00 41:53.00 0:27.81 13:22/M
24 Karen Townsley Bulverde TX 4810 44 122 41:49.00 42:02.00 0:13.25 13:29/M
25 Karen Stacy 4639 46 124 42:34.00 42:52.00 0:17.96 13:44/M
26 Marcia Pittman Bulverde TX 4808 47 143 50:41.00 51:13.00 0:32.07 16:21/M
27 Tracie Reed 4781 44 145 50:42.00 51:13.00 0:31.53 16:21/M
28 Cathy Lloyd 4757 47 148 50:52.00 51:26.00 0:34.46 16:25/M
29 Michele Stringham 4787 43 149 51:13.00 51:45.00 0:32.53 16:31/M
30 Sharon Cumberland San Antonio TX 4818 46 157 54:13.00 54:40.00 0:26.97 17:29/M
31 Tracey Molina 4660 45 172 1:00:14.00 1:00:24.00 0:10.87 19:26/M
32 Cathy Barge 4701 45 180 1:11:05.00 1:11:29.00 0:24.39 22:56/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Debra Mahone 4762 55 27 27:42.00 27:46.00 0:03.61 8:56/M
2 Anna Hofer 4741 50 59 31:57.00 32:07.00 0:09.81 10:18/M
3 Melinda Rios 4783 51 93 36:00.00 36:29.00 0:28.76 11:37/M
4 Patti Young 4811 58 131 46:05.00 46:27.00 0:21.85 14:52/M
5 Nancy Mac Donald 4761 58 162 54:58.00 55:18.00 0:20.34 17:44/M
6 Cindy Ainsworth 4695 57 164 55:27.00 55:47.00 0:20.30 17:53/M
7 Carol Rakowitz 4621 59 173 1:05:18.00 1:05:49.00 0:31.60 21:04/M
8 Candice Sample 4650 57 174 1:05:20.00 1:05:52.00 0:31.69 21:05/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sherry Heffner 4678 62 33 28:34.00 28:40.00 0:05.72 9:13/M
2 Sherry Outlaw 4635 62 94 36:06.00 36:25.00 0:18.65 11:39/M
3 Nancy Moran 4771 61 158 54:22.00 54:47.00 0:25.11 17:32/M
4 Mary Heath 4738 61 161 54:57.00 55:18.00 0:21.19 17:44/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Matthew Wilmore 4668 36 1 18:43.00 18:44.00 0:01.10 6:02/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Keith Smith San Antonio TX 4826 40 3 22:03.00 22:07.00 0:03.79 7:07/M
 

Male 1 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew Crissman 4716 9 18 26:40.00 26:41.00 0:01.55 8:36/M
2 Austin Hosier 4743 8 38 29:01.00 29:02.00 0:00.84 9:22/M
3 Bailey Blanton 4626 9 66 32:41.00 32:43.00 0:01.93 10:33/M
4 J.r. Barge 4702 8 95 36:12.00 36:13.00 0:01.01 11:41/M
5 Ryan Garcia 4646 8 97 36:24.00 36:25.00 0:00.97 11:45/M
6 Caden Molina 4663 8 150 52:17.00 52:28.00 0:11.08 16:52/M
7 Sean Anderson 4697 1 176 1:08:25.00 1:09:04.00 0:38.68 22:04/M
 

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Hayden Hopper 4684 11 22 27:04.00 27:11.00 0:07.02 8:44/M
2 Cody Crissman 4715 11 30 27:53.00 27:55.00 0:02.37 9:00/M
3 Dante Klaus 4755 11 34 28:42.00 28:52.00 0:09.37 9:15/M
4 Peyton Johnson 4675 10 57 31:48.00 31:51.00 0:02.73 10:15/M
5 Bond Blanton 4625 11 64 32:34.00 32:35.00 0:01.62 10:30/M
6 Carson Meyer 4766 12 65 32:40.00 32:48.00 0:08.35 10:32/M
7 Carter Arrington 4674 10 69 32:53.00 32:56.00 0:02.95 10:36/M
8 Timothy Gehling 4732 13 71 33:16.00 33:16.00 10:44/M
9 David Drewfs 4656 10 79 34:18.00 34:34.00 0:15.66 11:04/M
10 Rafael Gatrelle 4729 11 133 46:38.00 46:55.00 0:16.84 15:03/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeremy Waters 4649 18 4 22:27.00 22:46.00 0:18.91 7:15/M
2 Collin Reed 4779 16 50 31:09.00 31:21.00 0:11.36 10:03/M
3 Aaron Salge 4672 16 159 54:25.00 54:31.00 0:06.37 17:33/M
4 Jacob Jackson 4676 15 160 54:25.00 54:31.00 0:06.64 17:33/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 William Popoff 4778 27 2 21:13.00 21:31.00 0:17.69 6:51/M
2 Calvin Curry 4717 26 15 25:47.00 25:59.00 0:11.76 8:19/M
3 Devin Fitzsimmons San Antonio TX 4829 25 70 33:07.00 33:29.00 0:21.94 10:41/M
4 Jared McEntyre 4764 25 115 40:51.00 41:04.00 0:13.65 13:11/M
5 Joshua Bernhard 4705 28 181 1:22:48.00 1:22:48.00 26:43/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Corey Hermesch 4616 36 7 24:01.00 24:08.00 0:06.44 7:45/M
2 Ryan Moore 4769 37 9 24:06.00 24:09.00 0:03.11 7:46/M
3 Matt Shea 4664 36 11 24:49.00 24:53.00 0:04.13 8:00/M
4 Kirk Schneider 4607 33 20 26:40.00 26:46.00 0:05.83 8:36/M
5 Dave Massie 4687 35 21 26:51.00 26:56.00 0:04.83 8:40/M
6 Phillip Crissman 4714 36 28 27:52.00 27:55.00 0:02.95 8:59/M
7 Dan Moreno 4772 39 29 27:52.00 28:03.00 0:11.02 8:59/M
8 Robert Klaus 4753 39 45 30:15.00 30:25.00 0:09.78 9:45/M
9 John Thresher 4793 36 53 31:17.00 31:31.00 0:13.48 10:05/M
10 James Rakowitz 4622 36 81 34:34.00 34:40.00 0:05.77 11:09/M
11 Chris Johnson 4748 37 99 36:53.00 37:16.00 0:23.23 11:54/M
12 Jason Garrett 4614 35 101 37:48.00 37:54.00 0:05.70 12:12/M
13 Michael Bulsiewicz 4642 37 112 40:07.00 40:15.00 0:08.42 12:56/M
14 Tim Gray 4680 34 132 46:10.00 46:15.00 0:04.62 14:54/M
15 Bret Johnson 4671 35 141 50:00.00 50:38.00 0:38.04 16:08/M
16 Jesse Saucedo 4651 35 154 52:44.00 53:14.00 0:30.13 17:01/M
17 Jason Loner 4760 34 170 58:00.00 58:16.00 0:15.94 18:43/M
18 Sean Anderson 4698 38 175 1:08:10.00 1:08:49.00 0:39.27 21:59/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ron Culbertson 4832 40 6 23:30.00 24:03.00 0:33.06 7:35/M
2 Kevin Hosier 4744 42 36 28:57.00 29:03.00 0:05.21 9:20/M
3 James Fitzhugh San Antonio TX 4807 44 40 29:17.00 29:22.00 0:05.03 9:27/M
4 Ernest Martinez 4763 42 42 29:57.00 30:04.00 0:06.98 9:40/M
5 John Freund 4631 42 54 31:31.00 31:52.00 0:20.62 10:10/M
6 Jaime Aguilar 4627 40 106 38:25.00 38:52.00 0:26.86 12:24/M
7 Joe Vasquez 4796 40 113 40:09.00 40:36.00 0:27.17 12:57/M
8 Gilbert Elizondo 4805 41 136 48:07.00 48:36.00 0:29.50 15:31/M
9 Charles Gatrelle 4727 47 139 49:10.00 49:37.00 0:26.54 15:52/M
10 Michael Reed 4782 48 144 50:41.00 51:13.00 0:31.79 16:21/M
11 Adam Cumberland San Antonio TX 4819 47 156 54:12.00 54:40.00 0:27.17 17:29/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Vaughan Waters 4648 57 25 27:15.00 27:35.00 0:19.91 8:47/M
2 Mark Gehling 4734 50 140 49:11.00 49:11.00 15:52/M
3 Mark Molina 4661 50 151 52:19.00 52:31.00 0:11.64 16:53/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Steve Sozanski 4677 62 16 25:49.00 25:53.00 0:03.68 8:20/M
2 Stewart Young 4813 62 129 46:03.00 46:27.00 0:23.68 14:51/M
 

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Edmund Corley Kerrville TX 4809 79 137 48:20.00 48:28.00 0:07.63 15:35/M