Kinder Ranck 5k

Age Group Results

April 06, 2013


Results By Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Diana Ruderman 2885 43 5 22:15.00 22:21.00 0:05.92 7:11/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Joanne Pelkey 427 46 16 25:22.00 25:26.00 0:04.17 8:11/M
 

Female 1 to 5

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Meredith Garrett 1193 4 91 37:17.00 37:30.00 0:12.68 12:02/M
2 Sydney Nickleberry 1065 5 122 41:57.00 42:03.00 0:05.80 13:32/M
3 Olivia Nickleberry 1064 1 146 46:36.00 47:04.00 0:28.05 15:02/M
 

Female 6 to 7

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alison White 479 7 85 36:46.00 36:49.00 0:03.59 11:52/M
2 Riley Wilson 415 7 90 37:00.00 37:26.00 0:25.34 11:56/M
3 Olivia Stringham 1025 6 126 42:34.00 43:01.00 0:26.83 13:44/M
4 Katelyn McLaughlin 2875 6 128 42:40.00 43:03.00 0:22.68 13:46/M
5 Juliana Rivera 1002 6 148 47:33.00 47:48.00 0:15.00 15:20/M
6 Sydney Rakowitz 448 6 164 52:22.00 52:40.00 0:18.65 16:54/M
7 Lauren Anderson 455 6 181 56:53.00 57:26.00 0:32.21 18:21/M
 

Female 8 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lauren Garrett 1192 9 48 31:30.00 31:46.00 0:16.27 10:10/M
2 Caitlyn Hermesch 430 9 60 32:24.00 32:28.00 0:04.49 10:27/M
3 Julianne Bequette 1178 8 69 34:39.00 34:44.00 0:04.61 11:11/M
4 Savannah Rakowitz 447 9 82 36:25.00 36:31.00 0:06.09 11:45/M
5 Annabelle Stringham 1026 9 110 40:10.00 40:36.00 0:26.65 12:57/M
6 Charlotte Bass 1151 8 112 40:31.00 40:38.00 0:06.99 13:04/M
7 Baily Bass 1150 8 143 46:11.00 46:18.00 0:07.71 14:54/M
8 Kylie Rodriguez 1051 9 153 48:32.00 48:48.00 0:15.91 15:39/M
9 Kate Wilson 414 9 166 52:37.00 53:03.00 0:25.99 16:58/M
10 Chloe Jensen 1090 9 182 57:08.00 57:12.00 0:03.73 18:26/M
11 Zoie Saucedo 1078 8 184 57:14.00 57:22.00 0:08.46 18:28/M
12 Alexa Morales 434 8 183 57:14.00 57:22.00 0:08.45 18:28/M
 

Female 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anna Hepp 1043 10 115 41:01.00 41:08.00 0:07.79 13:14/M
2 Peri Olson 482 11 129 42:43.00 43:18.00 0:34.89 13:47/M
3 Kendall Olsen 483 10 130 42:49.00 43:24.00 0:35.46 13:49/M
4 Hailey Gray 493 10 154 48:33.00 48:49.00 0:16.09 15:40/M
5 Emily Aabbad 1047 10 169 53:01.00 53:08.00 0:07.46 17:06/M
 

Female 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Grayson Bannowsky Spring Branch TX 2902 12 68 34:12.00 34:59.00 0:46.62 11:02/M
2 Kaitlynn Keil 2871 13 102 39:38.00 39:47.00 0:08.48 12:47/M
3 Madi Klaus 1159 13 155 49:30.00 51:45.00 2:14.44 15:58/M
4 Hannah Gray 495 12 165 52:25.00 52:42.00 0:17.09 16:55/M
5 Hallie Reeves 1021 13 170 53:04.00 53:51.00 0:46.70 17:07/M
6 Haley Arrington 475 12 185 57:36.00 57:42.00 0:06.63 18:35/M
 

Female 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Frank Bass 1149 15 11 23:25.00 23:30.00 0:05.76 7:33/M
2 Kaelyn Thresher 489 14 72 35:15.00 35:26.00 0:10.37 11:22/M
3 Erin McDaniel 1170 14 168 52:58.00 53:35.00 0:37.61 17:05/M
 

Female 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Christa Gatrelle 1084 17 42 30:28.00 30:53.00 0:25.39 9:50/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ashley Green 1016 28 17 25:53.00 26:03.00 0:09.79 8:21/M
2 Kristina Casanova 1058 28 26 27:26.00 27:26.00 8:51/M
3 Brittany Wilson 1095 22 27 28:04.00 28:25.00 0:20.90 9:03/M
4 Brooke Harmon 1094 21 54 31:52.00 32:13.00 0:20.73 10:17/M
5 Michaela May 2910 26 108 40:06.00 40:32.00 0:26.39 12:56/M
6 Ashley Dawson 1163 29 119 41:37.00 42:01.00 0:24.57 13:25/M
7 Erin Heinze 1097 27 158 50:29.00 51:04.00 0:34.53 16:17/M
8 Cynthia Rivera 1001 28 161 51:07.00 51:24.00 0:16.52 16:29/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Catherine Garrett 1190 37 6 22:21.00 22:31.00 0:09.69 7:13/M
2 Noelle Pimienta 441 34 7 22:30.00 22:37.00 0:07.38 7:15/M
3 Amber Hosier 1103 37 13 24:01.00 24:21.00 0:19.18 7:45/M
4 Beth Hepp 1042 39 14 24:24.00 24:34.00 0:09.77 7:52/M
5 Michele Moore 2909 39 15 25:10.00 25:30.00 0:20.27 8:07/M
6 Christiana Johnson 1111 30 19 26:10.00 26:35.00 0:25.47 8:26/M
7 Melissa Bartek 1017 34 20 26:28.00 26:42.00 0:14.52 8:32/M
8 Diane Kirchner 461 35 24 27:20.00 27:25.00 0:05.63 8:49/M
9 Marijo Adamcik San Antonio TX 2858 32 30 29:11.00 29:34.00 0:22.93 9:25/M
10 Leah Dabaghian 1184 37 33 29:35.00 29:47.00 0:11.69 9:33/M
11 Sarah Omstead 2884 37 34 29:38.00 30:05.00 0:26.70 9:34/M
12 Heather Green 463 37 40 30:12.00 30:17.00 0:05.17 9:45/M
13 Hannah Hedgpeth 1199 38 45 31:03.00 31:15.00 0:11.83 10:01/M
14 Laura Pinzon 1068 38 66 33:45.00 33:56.00 0:10.64 10:53/M
15 Kari Thresher 487 38 73 35:21.00 35:32.00 0:10.66 11:24/M
16 Jodie Thompson 2887 39 75 35:32.00 35:59.00 0:27.07 11:28/M
17 Karen Bierman 2915 35 76 35:39.00 36:06.00 0:27.03 11:30/M
18 Laura Ashley Owens 1086 30 84 36:33.00 36:45.00 0:11.99 11:47/M
19 Alex Mendoza 471 34 98 39:14.00 39:27.00 0:12.43 12:39/M
20 Shannon Gray 492 36 109 40:09.00 40:26.00 0:17.44 12:57/M
21 Annette Keil 2868 36 111 40:25.00 40:34.00 0:09.52 13:02/M
22 Ginny Johnson 472 37 113 40:39.00 40:46.00 0:06.50 13:07/M
23 Susannah Rabourn 421 33 114 40:48.00 41:19.00 0:31.07 13:10/M
24 Tausha Nickleberry 1062 31 118 41:37.00 42:01.00 0:24.66 13:25/M
25 Janice Lambert 1168 35 139 44:57.00 45:03.00 0:05.26 14:30/M
26 Sarah McLaughlin 2877 34 141 45:59.00 46:23.00 0:23.36 14:50/M
27 Stephanie Branco 1115 33 150 47:42.00 47:47.00 0:05.24 15:23/M
28 Jennifer Reeves 1022 39 167 52:58.00 53:35.00 0:36.71 17:05/M
29 Amanda Rakowitz 449 37 174 53:54.00 54:12.00 0:18.79 17:23/M
30 Jamie Anderson 453 36 180 56:52.00 57:25.00 0:32.82 18:21/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maria Davis 1185 49 23 27:03.00 27:18.00 0:15.17 8:44/M
2 Melanie Little 2872 41 59 32:23.00 32:48.00 0:24.91 10:27/M
3 Maria Coronel 1044 40 63 33:26.00 33:32.00 0:05.88 10:47/M
4 Natasha McArthur 1133 41 67 33:51.00 34:02.00 0:10.85 10:55/M
5 Maria Klaus 1161 40 83 36:26.00 36:45.00 0:19.60 11:45/M
6 Lisa McGinnis 1035 44 93 38:24.00 39:01.00 0:37.37 12:23/M
7 Toni Ames 1020 46 94 38:26.00 39:02.00 0:35.75 12:24/M
8 Christi Hodges 1085 42 96 39:00.00 39:12.00 0:11.74 12:35/M
9 Cindy Autrey 1106 42 100 39:20.00 40:52.00 1:31.62 12:41/M
10 Juanita Gatrelle 1080 45 101 39:37.00 40:03.00 0:25.58 12:47/M
11 Terry Olson 481 41 105 39:44.00 40:18.00 0:33.53 12:49/M
12 Irene Nip 1046 46 116 41:13.00 41:22.00 0:09.03 13:18/M
13 Frankie Schreve 406 49 124 42:30.00 43:01.00 0:30.94 13:43/M
14 Tiffany Cantilever 1040 41 125 42:32.00 42:41.00 0:09.25 13:43/M
15 Michele Stringham 1024 44 127 42:35.00 43:02.00 0:26.91 13:44/M
16 Katie Sanco 1029 43 132 42:56.00 43:13.00 0:17.19 13:51/M
17 Stacy Huitron 469 49 136 43:33.00 43:43.00 0:10.42 14:03/M
18 Donna Olson 484 46 145 46:22.00 46:54.00 0:32.02 14:57/M
19 Shelly Jones 1174 49 156 50:01.00 50:29.00 0:27.92 16:08/M
20 Kelly McDaniel 1171 46 171 53:35.00 53:35.00 17:17/M
21 Xochitl Castellanos 452 43 173 53:52.00 54:06.00 0:13.78 17:23/M
22 Sharon Cumberland 2916 47 175 53:55.00 54:33.00 0:37.42 17:24/M
23 Tracie Reed 1098 45 176 53:57.00 54:33.00 0:35.72 17:24/M
24 Lesli Rodriguez 1049 49 178 56:00.00 56:35.00 0:34.87 18:04/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anna Hofer 2862 51 35 29:39.00 29:47.00 0:07.56 9:34/M
2 Jean Larson 1121 50 51 31:42.00 32:06.00 0:23.84 10:14/M
3 Lori Moczygemba 1091 50 79 36:21.00 36:43.00 0:22.22 11:44/M
4 Vicki Harwell 1129 53 120 41:42.00 42:08.00 0:25.73 13:27/M
5 Linda Reynolds 1131 57 121 41:45.00 42:10.00 0:25.42 13:28/M
6 Rebecca Yokum 457 50 144 46:17.00 46:30.00 0:13.27 14:56/M
7 Patti Young 1073 59 152 48:31.00 48:45.00 0:14.06 15:39/M
8 Sandra Prado San Antonio TX 2904 53 162 52:04.00 52:36.00 0:31.64 16:48/M
9 Frances Messer 1152 58 179 56:01.00 56:35.00 0:34.10 18:04/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeffrey Omstead 2881 35 1 19:09.00 19:12.00 0:03.21 6:11/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Raul Correa 2893 43 3 20:00.00 20:07.00 0:06.37 6:27/M
 

Male 1 to 5

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Diego Mendoza 470 4 99 39:15.00 39:27.00 0:12.28 12:40/M
2 Eric Branco 1114 5 149 47:42.00 47:46.00 0:04.15 15:23/M
3 Sean Anderson 454 2 186 57:56.00 58:28.00 0:32.19 18:41/M
 

Male 6 to 7

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Morgan Omstead 2883 7 32 29:30.00 29:56.00 0:26.23 9:31/M
2 Logan Jensen 1088 7 88 36:55.00 37:08.00 0:13.15 11:55/M
3 Diego Morales 437 6 97 39:11.00 39:14.00 0:03.03 12:38/M
4 Liam Lambert 1169 6 103 39:41.00 39:45.00 0:04.15 12:48/M
5 Logan Finley 1135 6 106 39:47.00 40:00.00 0:13.11 12:50/M
 

Male 8 to 9

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Carson Green 464 8 25 27:21.00 27:25.00 0:04.22 8:49/M
2 Jonathan Kirchner 462 8 37 29:55.00 30:00.00 0:04.87 9:39/M
3 Ethan Pollom 1143 9 50 31:39.00 31:42.00 0:03.23 10:13/M
4 Jr Barge 1110 9 57 32:09.00 32:12.00 0:03.09 10:22/M
5 Douglas Aabbad 1048 8 64 33:29.00 33:32.00 0:03.53 10:48/M
6 Nicholas Finley 1138 9 71 34:46.00 34:49.00 0:03.18 11:13/M
7 Austin Hosier 1104 9 87 36:54.00 37:25.00 0:30.40 11:54/M
8 John Reeves 1023 9 138 44:25.00 45:12.00 0:47.05 14:20/M
9 Kadin Richards 2895 9 140 45:13.00 45:13.00 14:35/M
10 Zydlik Montoya 451 8 172 53:47.00 54:01.00 0:13.97 17:21/M
 

Male 10 to 11

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michael Omstead 2882 10 8 22:32.00 22:41.00 0:08.38 7:16/M
2 Peyton Johnson 474 11 47 31:19.00 31:22.00 0:02.96 10:06/M
3 Philip Little 2873 10 58 32:23.00 32:48.00 0:24.68 10:27/M
4 Carter Arrington 476 11 62 33:21.00 33:24.00 0:03.00 10:45/M
5 Joshua Nelson 1066 11 65 33:36.00 33:40.00 0:03.92 10:50/M
6 Richard Whitt 428 11 78 36:20.00 36:25.00 0:04.68 11:43/M
7 Alex McArthur 1132 11 80 36:22.00 36:25.00 0:03.93 11:44/M
8 Curtis Hermesch 429 11 133 43:06.00 43:10.00 0:03.84 13:54/M
9 Westin Hopper 465 11 134 43:08.00 43:12.00 0:03.16 13:55/M
 

Male 12 to 13

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dante Klaus 1158 12 39 30:08.00 30:14.00 0:06.19 9:43/M
2 Johnny Sanco 1030 12 53 31:52.00 31:58.00 0:06.46 10:17/M
3 Taylor Johnson 1130 13 52 31:52.00 31:58.00 0:06.11 10:17/M
4 Ventura Saldana 1117 13 70 34:45.00 34:49.00 0:04.25 11:13/M
 

Male 14 to 15

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Joshua Keil 2870 15 22 26:52.00 26:59.00 0:07.17 8:40/M
 

Male 16 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Collin Reed 1100 17 43 30:53.00 31:14.00 0:20.25 9:58/M
2 Tanner Rodriguez 1050 18 188 58:38.00 59:13.00 0:35.03 18:55/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Eric Salinas 1067 26 2 19:25.00 19:31.00 0:05.80 6:16/M
2 Kevin Heinze 1096 28 159 50:30.00 51:04.00 0:33.81 16:17/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mike Moses 2878 39 10 23:18.00 23:23.00 0:05.09 7:31/M
2 Ryan Moore 2911 38 12 23:41.00 24:02.00 0:21.02 7:38/M
3 Derek Anderson 456 39 28 28:20.00 28:27.00 0:07.06 9:08/M
4 Robert Pollom 1139 37 29 28:26.00 28:33.00 0:06.79 9:10/M
5 Jason Miller 491 38 41 30:21.00 30:35.00 0:13.64 9:47/M
6 Chris Johnson 1173 38 46 31:06.00 31:15.00 0:09.27 10:02/M
7 Jason Garrett 1191 36 49 31:31.00 31:47.00 0:16.06 10:10/M
8 Corey Hermesch 433 37 56 32:04.00 32:29.00 0:24.62 10:21/M
9 Brandon Pinzon 1069 31 61 33:02.00 33:13.00 0:11.13 10:39/M
10 John Thresher 488 37 74 35:22.00 35:32.00 0:10.05 11:25/M
11 James Rakowitz 446 37 77 36:07.00 36:26.00 0:19.40 11:39/M
12 Darrel Keil 2869 38 89 36:59.00 37:07.00 0:07.96 11:56/M
13 Angel Morales 436 38 92 37:29.00 37:38.00 0:08.96 12:05/M
14 Jossue Montoya 450 39 95 38:51.00 39:06.00 0:14.95 12:32/M
15 Andrew Branco 1113 35 104 39:42.00 39:47.00 0:05.03 12:48/M
16 Bret Johnson 473 36 117 41:17.00 41:23.00 0:06.02 13:19/M
17 Timothy Gray 494 35 123 42:28.00 42:45.00 0:17.48 13:42/M
18 Ryan McLaughlin 2876 31 142 45:59.00 46:23.00 0:23.70 14:50/M
19 Ty Nickleberry 1063 39 147 46:37.00 47:06.00 0:28.97 15:02/M
20 Matt Jensen 1089 37 160 50:51.00 51:06.00 0:14.46 16:24/M
21 Jesse Saucedo 1076 36 177 55:07.00 55:16.00 0:08.71 17:47/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Timothy Phillips 1154 43 4 20:39.00 20:46.00 0:06.83 6:40/M
2 Mike Jacobson 407 44 9 22:58.00 23:14.00 0:16.82 7:25/M
3 Dean Hofer 2863 48 18 26:07.00 26:15.00 0:08.12 8:25/M
4 Scott Gruendler 1195 49 21 26:36.00 26:54.00 0:17.61 8:35/M
5 Robert Klaus 1162 40 38 29:57.00 30:21.00 0:23.64 9:40/M
6 Michael Reed 1099 49 44 30:54.00 31:14.00 0:20.04 9:58/M
7 Joe Moczygemba 1092 49 81 36:23.00 36:44.00 0:21.83 11:44/M
8 Kevin Hosier 1101 43 86 36:54.00 37:25.00 0:30.71 11:54/M
9 John Sanco 1027 44 131 42:55.00 43:18.00 0:23.14 13:51/M
10 Eric Hopper 466 42 137 43:45.00 44:03.00 0:17.73 14:07/M
11 Andy Rodriguez 1052 49 187 58:37.00 59:13.00 0:36.06 18:55/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brian Yokum 460 54 36 29:41.00 29:55.00 0:14.01 9:35/M
2 Dennis Henderson 2859 54 55 31:54.00 32:04.00 0:09.41 10:17/M
3 Alan Bass 1146 52 107 40:05.00 40:14.00 0:08.87 12:56/M
4 Michael Olson 480 51 135 43:15.00 43:49.00 0:33.86 13:57/M
5 Jeff Jones 1175 50 157 50:01.00 50:30.00 0:28.65 16:08/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bill Armstrong 1177 60 31 29:29.00 29:50.00 0:20.92 9:31/M
2 Stu Young 1074 63 151 48:30.00 48:45.00 0:15.12 15:39/M
3 Tony Prado 2903 67 163 52:15.00 52:35.00 0:20.19 16:51/M