Brighter Smiles13

Age Group Results

October 12, 2013


Results By Split Second Productions

5k

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Chadd Deo 3227 40 1 19:57.00 20:18.00 0:21.20 6:26/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kelly Smith 3229 40 7 28:00.00 28:23.00 0:23.65 9:02/M
 

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Evan McShane 3147 11 5 27:12.00 27:34.00 0:21.60 8:46/M
2 Jacob Johnson 3125 13 10 29:14.00 29:34.00 0:20.88 9:26/M
3 Jordan Johnson 3139 13 16 30:42.00 31:03.00 0:20.80 9:54/M
4 Joseph R Casanova 3050 7 32 47:39.00 48:32.00 0:52.92 15:22/M
5 Brendon Klotz 3052 11 37 49:28.00 49:50.00 0:22.39 15:57/M
6 Joshua Johnson 3140 13 40 50:58.00 51:29.00 0:30.44 16:26/M
7 Zane Oliver 3220 4 61 1:04:47.00 1:04:47.00 20:54/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Colten Crist 3094 29 22 33:54.00 34:19.00 0:25.27 10:56/M
2 James Selko 3008 29 62 1:07:10.00 1:08:18.00 1:08.62 21:40/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alex Dierkes 3095 34 13 30:15.00 30:45.00 0:29.22 9:45/M
2 Donnie Couser 3086 30 17 30:42.00 31:21.00 0:38.71 9:54/M
3 Anthony Solis 3165 34 47 56:04.00 56:32.00 0:27.24 18:05/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Villa 3073 36 2 22:50.00 23:12.00 0:22.03 7:22/M
2 Judge McPhail 3145 36 20 33:47.00 34:13.00 0:26.09 10:54/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kevin Hadas 3111 40 19 31:23.00 31:48.00 0:25.74 10:07/M
2 Joseph Casanova 3046 40 31 47:36.00 48:32.00 0:56.20 15:21/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Emilio Tovar III 3188 45 25 37:35.00 38:03.00 0:28.67 12:07/M
2 Billy Johnson 3122 48 39 50:57.00 51:29.00 0:31.84 16:26/M
3 Rick Mejia 3062 46 44 53:10.00 53:47.00 0:37.00 17:09/M
4 Stacey Hicks 3113 49 55 1:02:18.00 1:02:42.00 0:23.95 20:06/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Al Suarez 3172 56 8 29:05.00 29:26.00 0:21.39 9:23/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew Selko 3160 61 63 1:07:13.00 1:08:18.00 1:04.50 21:41/M
 

Male 65 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bob Dierkes 3096 70 50 58:05.00 58:37.00 0:31.94 18:44/M
 

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tina Berry Selma TX 3222 47 3 23:40.00 24:04.00 0:23.91 7:38/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tara Ambrose 3078 48 4 26:21.00 26:42.00 0:21.16 8:30/M
 

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Emma Dierkes 3098 5 12 30:15.00 30:44.00 0:28.62 9:45/M
2 Ella Dierkes 3097 2 14 30:16.00 30:44.00 0:28.50 9:46/M
3 Danielle Stephenson-Pino 3029 10 24 37:12.00 37:35.00 0:22.56 12:00/M
4 Arian Carman 3228 12 35 48:53.00 49:24.00 0:30.88 15:46/M
5 Amelia Rose Taylor 3177 7 54 1:02:12.00 1:02:36.00 0:23.48 20:04/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tiffaney Barrera 3205 23 26 41:49.00 42:15.00 0:25.92 13:29/M
2 Katie Holtman 3207 23 51 58:54.00 59:30.00 0:36.05 19:00/M
3 Elissa Miller 3192 24 52 58:55.00 59:31.00 0:36.07 19:00/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cherie Nel 3035 26 9 29:12.00 29:37.00 0:24.30 9:25/M
2 Samantha Reed 3157 29 21 33:53.00 34:18.00 0:25.13 10:56/M
3 Jessica Fox 3208 25 46 55:16.00 56:03.00 0:47.08 17:50/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ruby Couser 3090 33 18 31:08.00 31:45.00 0:37.25 10:03/M
2 Jessica Dierkes 3100 32 48 56:56.00 57:29.00 0:33.01 18:22/M
3 Erica Casas 3009 31 57 1:02:47.00 1:03:38.00 0:50.42 20:15/M
4 Casey Goldstein 3211 31 64 1:07:31.00 1:08:18.00 0:47.41 21:47/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lara Boscarino 3083 37 11 29:25.00 30:03.00 0:37.97 9:29/M
2 Rebecca Taranta 3219 39 15 30:33.00 31:00.00 0:26.37 9:51/M
3 Casandra Solis 3169 35 27 41:54.00 42:18.00 0:24.19 13:31/M
4 Desiree Tovar 3187 37 42 51:01.00 51:31.00 0:29.25 16:27/M
5 Tanya Casanova 3045 36 45 55:02.00 56:02.00 1:00.34 17:45/M
6 Jennifer Oliver 3040 36 60 1:04:08.00 1:04:47.00 0:38.63 20:41/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Julie Kickirillo 3142 44 28 43:54.00 44:26.00 0:31.98 14:10/M
2 Francine Baskin 3079 44 29 46:26.00 47:03.00 0:36.77 14:59/M
3 Richardeen Bowden 3084 44 38 50:53.00 51:19.00 0:25.23 16:25/M
4 Liane Garrett 3110 43 58 1:03:48.00 1:04:24.00 0:36.19 20:35/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mari Kennedy 3018 47 6 27:33.00 27:55.00 0:22.55 8:53/M
2 Shannon McShane 3148 46 23 34:03.00 34:27.00 0:24.68 10:59/M
3 Janette Johnson 3133 48 41 50:58.00 51:29.00 0:30.95 16:26/M
4 Kelly Fuller 3108 49 53 1:02:09.00 1:02:50.00 0:40.29 20:03/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dory Ahlquist 3074 54 33 48:21.00 48:57.00 0:35.91 15:36/M
2 Robin Dierkes 3101 50 49 56:58.00 57:31.00 0:33.14 18:23/M
3 Susan Hicks 3114 54 56 1:02:19.00 1:02:43.00 0:24.14 20:06/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kay Miller 3149 55 34 48:22.00 48:57.00 0:34.91 15:36/M
2 Dawna Bordelon 3082 55 36 49:06.00 49:32.00 0:25.43 15:50/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Othann Warner 3191 61 30 47:14.00 47:49.00 0:35.69 15:14/M
2 Janeal Stone 3213 61 43 53:10.00 53:47.00 0:37.27 17:09/M
3 Sandi Oliver 3072 63 59 1:04:08.00 1:04:47.00 0:38.81 20:41/M