Chilly Chase

Age Group Results

January 11, 2014


Results By Split Second Productions

10K

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Christy Hayes 2023 39 13   51:43.00 51:49.00 0:06.00 8:20/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kelly Lemke San Antonio TX 2005 44 14   52:26.00 52:37.00 0:10.59 8:27/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anne Sheldrake 2088 23 25   57:28.00 57:32.00 0:04.00 9:16/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Olha Vandergriff 2094 27 16   53:17.00 53:28.00 0:11.35 8:36/M
2 Micah Tafoya 2092 27 27 4:54.00 58:11.00 58:19.00 0:07.77 9:23/M
3 Bailey Washington 2000 25 37 11:45.00 1:05:02.00 1:05:17.00 0:14.81 10:29/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Claudia Martinez 2052 37 21   56:02.00 56:09.00 0:06.96 9:02/M
2 Jessica Delgado San Antonio TX 2040 39 22 0:40.00 56:42.00 56:52.00 0:09.65 9:09/M
3 Yesenia Cory 2031 38 31 4:29.00 1:00:31.00 1:00:45.00 0:13.49 9:46/M
4 Rachel Vega 2021 38 32 5:27.00 1:01:29.00 1:01:32.00 0:03.82 9:55/M
5 Sarah Sicignano 2089 38 36 8:14.00 1:04:16.00 1:04:19.00 0:02.80 10:22/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Susan Pope 2086 40 15   52:59.00 53:05.00 0:06.82 8:33/M
2 Suzanne Barber 2017 44 19 1:07.00 54:06.00 54:14.00 0:07.53 8:44/M
3 Lisa Schaner San Antonio TX 2041 42 20 1:10.00 54:09.00 54:13.00 0:04.45 8:44/M
4 Sylvia Carreon 2061 43 35 11:11.00 1:04:10.00 1:04:25.00 0:15.25 10:21/M
5 Julie Kickirillo 2036 44 43 26:28.00 1:19:27.00 1:19:47.00 0:19.76 12:49/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Stephanie Porter San Antonio TX 2113 47 28   58:24.00 58:34.00 0:09.80 9:25/M
2 Cristina Perales 2029 49 33 3:18.00 1:01:42.00 1:01:59.00 0:17.08 9:57/M
3 Carol Divers 2065 46 34 3:45.00 1:02:09.00 1:02:17.00 0:07.80 10:01/M
4 Florencia Caniglia 2060 47 39 8:46.00 1:07:10.00 1:07:23.00 0:12.79 10:50/M
5 Emma Galan San Antonio TX 2111 45 42 16:37.00 1:15:01.00 1:15:04.00 0:03.44 12:06/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Cynthia Covington 2062 51 41   1:13:13.00 1:13:25.00 0:12.46 11:49/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Marx M 2079 30 1   37:48.00 37:48.00 6:06/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Pepe Mirabent 2011 41 2   41:07.00 41:07.00 0:00.01 6:38/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew Lemke San Antonio TX 2004 15 10   50:12.00 50:22.00 0:10.45 8:06/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Reagan Lewis San Antonio TX 2107 28 4   45:11.00 45:12.00 0:00.62 7:17/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Crispin Burke San Antonio TX 2110 34 5   47:17.00 47:19.00 0:02.27 7:38/M
2 Christopher Garcia 2050 34 24 9:47.00 57:04.00 57:08.00 0:04.89 9:12/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Richard Cavazos 2008 39 18   53:55.00 54:26.00 0:30.83 8:42/M
2 Robert Williams 2095 36 26 3:40.00 57:35.00 57:46.00 0:10.57 9:17/M
3 Christopher McCann 2024 38 40 15:46.00 1:09:41.00 1:09:58.00 0:17.83 11:14/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Fabian Gonzalez 2069 40 7   48:54.00 48:55.00 0:01.29 7:53/M
2 Bill Thompson 2007 40 17 4:26.00 53:20.00 53:24.00 0:04.00 8:36/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 James Tangaro San Antonio TX 2100 47 3   43:07.00 43:10.00 0:03.56 6:57/M
2 John Kadous 2030 48 23 13:37.00 56:44.00 56:55.00 0:10.23 9:09/M
3 Hal Wilson 2026 48 29 15:45.00 58:52.00 58:58.00 0:05.82 9:30/M
4 Mark Medeiros 2082 45 30 16:35.00 59:42.00 59:53.00 0:10.95 9:38/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Cuellar 2063 50 8   49:51.00 49:57.00 0:06.06 8:02/M
2 Adrian Estrada 2066 50 9 0:12.00 50:03.00 50:07.00 0:04.17 8:04/M
3 Andy Hicks Boerne TX 2101 51 12 0:54.00 50:45.00 51:00.00 0:15.46 8:11/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jerry Gonzalez 2022 58 6   47:34.00 47:39.00 0:05.17 7:40/M
2 Vaughan Waters 2051 59 11 3:01.00 50:35.00 50:42.00 0:06.62 8:10/M
3 Richard Martinez 2053 59 38 17:38.00 1:05:12.00 1:05:20.00 0:07.93 10:31/M