Johnson High School Jag-A-Thon

Age Group Results

May 17, 2014


Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brianna Muller 2242 14 6   21:29.00 22:32.00 1:02.81 6:56/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bernadette Beck 2009 57 56   26:33.00 27:37.00 1:03.76 8:34/M
 

Female 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mabry Williams 2161 7 99   29:48.00 31:08.00 1:19.82 9:37/M
2 Adonica Wright 2431 0 168 6:44.00 36:32.00 37:52.00 1:19.65 11:47/M
3 Emma Frank 2220 7 182 7:48.00 37:36.00 39:33.00 1:56.82 12:08/M
4 Eva Anderson 2244 8 181 7:48.00 37:36.00 39:33.00 1:56.93 12:08/M
5 Allison Yeary 2270 10 188 8:35.00 38:23.00 39:28.00 1:04.68 12:23/M
6 Kendra Evenson 2204 9 200 10:15.00 40:03.00 41:52.00 1:49.04 12:55/M
7 Paige Pederson 2275 9 201 10:15.00 40:03.00 41:52.00 1:49.31 12:55/M
8 Milagros Zelaya 2054 9 213 12:49.00 42:37.00 44:24.00 1:46.86 13:45/M
9 Jennifer Fox 2312 0 270 27:09.00 56:57.00 58:53.00 1:55.67 18:22/M
 

Female 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brittany Muller 2241 17 7   21:55.00 22:57.00 1:02.43 7:04/M
2 Ally Soderdahl 2085 14 11 0:56.00 22:51.00 24:02.00 1:10.49 7:22/M
3 Emily Noel 2108 15 21 2:06.00 24:01.00 25:08.00 1:06.15 7:45/M
4 Chantal Seifert 2044 13 30 2:51.00 24:46.00 25:58.00 1:12.77 7:59/M
5 Hanna Lynn 2100 16 33 3:01.00 24:56.00 26:02.00 1:06.28 8:03/M
6 Colleen Gleason 2237 15 37 3:17.00 25:12.00 26:22.00 1:10.04 8:08/M
7 Stephanie Curtis 2302 13 38 3:22.00 25:17.00 26:24.00 1:06.72 8:09/M
8 Jenny Layer 2317 15 41 3:31.00 25:26.00 26:34.00 1:07.92 8:12/M
9 Rochelle Austin San Antonio TX 2351 12 42 3:33.00 25:28.00 26:57.00 1:28.39 8:13/M
10 Nicole Hutchins 2090 15 43 3:34.00 25:29.00 26:37.00 1:08.04 8:13/M
11 Mia Hendershot 2424 16 50 3:57.00 25:52.00 26:58.00 1:06.06 8:21/M
12 Raquel Morris 2283 14 57 4:41.00 26:36.00 27:46.00 1:09.34 8:35/M
13 Bianca Clyde San Antonio TX 2344 15 63 5:29.00 27:24.00 28:34.00 1:09.88 8:50/M
14 Victoria Tilson 2089 15 65 5:30.00 27:25.00 28:33.00 1:08.04 8:51/M
15 Allie Funk 2324 16 66 5:30.00 27:25.00 28:38.00 1:12.21 8:51/M
16 Lauren Werckle 2098 16 67 5:31.00 27:26.00 28:38.00 1:12.32 8:51/M
17 Kaylee Anderson 2246 14 69 5:54.00 27:49.00 29:47.00 1:57.52 8:58/M
18 Kelsi Lafavers 2425 16 73 6:10.00 28:05.00 29:29.00 1:23.65 9:04/M
19 Michaela Fernandez 2146 16 74 6:11.00 28:06.00 29:15.00 1:08.25 9:04/M
20 Taylor Drury 2234 16 75 6:12.00 28:07.00 29:15.00 1:08.06 9:04/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kayla Blucher 2308 24 58   26:44.00 28:03.00 1:18.65 8:37/M
2 Jodi Erdeljac 2406 23 72 1:20.00 28:04.00 29:45.00 1:41.19 9:03/M
3 Samantha Vaio 2315 28 105 3:45.00 30:29.00 31:49.00 1:19.48 9:50/M
4 Celia Garcia 2328 29 207 14:31.00 41:15.00 42:56.00 1:41.40 13:18/M
5 Tonimarie Zelaya 2053 28 214 15:54.00 42:38.00 44:25.00 1:46.80 13:45/M
6 Julia Mathes 2450 29 225 19:15.00 45:59.00 50:25.00 4:26.63 14:50/M
7 Valerie Luera San Antonio TX 2346 24 260 27:02.00 53:46.00 55:00.00 1:14.03 17:21/M
8 Kyle Jewasko 2440 29 262 27:25.00 54:09.00 58:36.00 4:26.65 17:28/M
9 Stacey McChesney 2060 28 266 28:35.00 55:19.00 57:20.00 2:00.90 17:51/M
10 Selina Zapata 2263 24 271 31:22.00 58:06.00 59:33.00 1:26.94 18:45/M
11 Karen Ruvalcaba 2124 29 272 32:19.00 59:03.00 1:01:05.00 2:01.94 19:03/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Erika Hannon 2427 36 35   24:59.00 26:48.00 1:48.74 8:04/M
2 Ninfa Cruz San Antonio TX 2354 39 62 2:14.00 27:13.00 28:28.00 1:15.05 8:47/M
3 Meredith Lamirande 2426 33 86 3:40.00 28:39.00 30:27.00 1:48.61 9:15/M
4 Heather Williams 2160 34 100 4:50.00 29:49.00 31:09.00 1:20.02 9:37/M
5 Amy Jones 2254 39 114 5:48.00 30:47.00 32:15.00 1:28.20 9:56/M
6 Ashley Farrimond 2413 30 120 6:15.00 31:14.00 32:54.00 1:40.40 10:05/M
7 Renee Golobay 2005 32 124 6:41.00 31:40.00 33:12.00 1:31.56 10:13/M
8 Crystal Moore 2428 38 134 7:30.00 32:29.00 33:59.00 1:29.20 10:29/M
9 Maren Wunderli 2247 30 138 7:48.00 32:47.00 34:45.00 1:57.86 10:35/M
10 Stacie Wilde 2277 37 167 11:30.00 36:29.00 37:41.00 1:11.99 11:46/M
11 Jeanette Anderson 2243 37 180 12:36.00 37:35.00 39:32.00 1:56.65 12:07/M
12 Radhika Venkatesh 2062 38 195 13:46.00 38:45.00 40:23.00 1:38.23 12:30/M
13 Marinee Chavez 2002 35 210 17:06.00 42:05.00 43:31.00 1:25.97 13:35/M
14 Yeni Davila 2172 36 211 17:07.00 42:06.00 43:31.00 1:24.61 13:35/M
15 Kristi Brooks 2224 35 220 19:21.00 44:20.00 45:33.00 1:13.30 14:18/M
16 Abbey Salas 2310 35 228 21:25.00 46:24.00 48:20.00 1:55.76 14:58/M
17 Cristina Shokrian 2117 34 232 22:12.00 47:11.00 48:42.00 1:31.34 15:13/M
18 Kendra McKinnie 2411 30 238 23:18.00 48:17.00 50:03.00 1:46.02 15:35/M
19 Rebecca Quint 2029 35 248 25:45.00 50:44.00 52:22.00 1:37.41 16:22/M
20 Joy Tintes 2030 38 259 28:45.00 53:44.00 55:21.00 1:37.03 17:20/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kimberly Geslak 2046 40 60   27:09.00 28:23.00 1:13.96 8:45/M
2 Michelle C Garcia 2014 41 64 0:15.00 27:24.00 28:41.00 1:17.94 8:50/M
3 Leticia Austin San Antonio TX 2353 42 88 1:58.00 29:07.00 30:35.00 1:28.24 9:24/M
4 Natascha Arismendi San Antonio TX 2339 40 102 3:03.00 30:12.00 31:52.00 1:39.70 9:45/M
5 Liza Lam 2018 41 104 3:18.00 30:27.00 31:53.00 1:25.53 9:49/M
6 Kendra Biela 2020 41 103 3:18.00 30:27.00 31:53.00 1:25.35 9:49/M
7 Cristina Perales 2416 49 111 3:33.00 30:42.00 32:18.00 1:35.94 9:54/M
8 Christina Belfield 2444 40 115 3:46.00 30:55.00 32:45.00 1:50.32 9:58/M
9 Tatjana Bakke 2004 42 126 4:32.00 31:41.00 33:12.00 1:31.05 10:13/M
10 Tammy Freeman 2306 41 147 6:18.00 33:27.00 34:36.00 1:08.93 10:47/M
11 Madeline Foss 2064 42 159 7:33.00 34:42.00 36:21.00 1:39.20 11:12/M
12 Sara Mesa 2196 40 163 8:24.00 35:33.00 36:43.00 1:09.64 11:28/M
13 Jane Spears 2106 45 177 9:42.00 36:51.00 38:35.00 1:44.07 11:53/M
14 Stefani Lawrence 2027 44 185 10:43.00 37:52.00 39:31.00 1:39.17 12:13/M
15 Stephanie Desmarais 2307 43 187 11:11.00 38:20.00 40:15.00 1:55.62 12:22/M
16 Tanya Vela 2209 42 192 11:29.00 38:38.00 39:53.00 1:15.27 12:28/M
17 Reesa Duffin San Antonio TX 2357 48 204 13:51.00 41:00.00 42:08.00 1:08.98 13:14/M
18 Diana Smith 2321 42 206 13:52.00 41:01.00 41:01.00 13:14/M
19 Corinne Smelker 2281 46 209 14:56.00 42:05.00 43:29.00 1:24.45 13:35/M
20 Patricia Evenson 2203 48 217 16:13.00 43:22.00 45:11.00 1:49.45 13:59/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Maureen Kinney 2163 50 70   27:54.00 29:07.00 1:13.24 9:00/M
2 Monique Hinchcliff 2036 51 71 0:08.00 28:02.00 29:18.00 1:15.51 9:03/M
3 Roberta Washburn 2083 53 117 3:15.00 31:09.00 32:17.00 1:08.43 10:03/M
4 Sharon Lyerly 2278 51 205 13:06.00 41:00.00 42:29.00 1:29.02 13:14/M
5 Kimberly Martinez 2314 51 216 15:21.00 43:15.00 44:31.00 1:15.86 13:57/M
6 Barbara Battles 2290 51 218 15:35.00 43:29.00 44:56.00 1:27.00 14:02/M
7 Karen Nijland 2145 52 233 19:19.00 47:13.00 48:55.00 1:41.11 15:14/M
8 Linda Ankewich 2142 50 237 20:22.00 48:16.00 50:02.00 1:45.53 15:34/M
9 Darcie Corner 2253 50 240 20:24.00 48:18.00 49:32.00 1:14.12 15:35/M
10 Sylvia Theissen 2072 51 245 21:48.00 49:42.00 55:05.00 5:22.98 16:02/M
11 Roxanne Trinidad 2069 50 246 21:49.00 49:43.00 55:05.00 5:22.65 16:02/M
12 Teresa McPherson 2294 55 255 24:44.00 52:38.00 54:06.00 1:27.77 16:59/M
13 Erin Palermo 2229 50 263 27:04.00 54:58.00 56:49.00 1:50.98 17:44/M
14 Luz Baca 2173 50 267 27:29.00 55:23.00 57:14.00 1:51.05 17:52/M
 

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brooke Rasmussen 2430 99 140   32:50.00 34:42.00 1:51.90 10:35/M
2 Driver Megan 2434 99 162 2:39.00 35:29.00 40:38.00 5:08.41 11:27/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nicholas Leblanc San Antonio TX 2337 15 1   18:02.00 19:03.00 1:01.32 5:49/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Blaine Pederson 2276 43 17   23:27.00 25:19.00 1:52.59 7:34/M
 

Male 10 and under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rocky Hansen 2300 9 5   21:21.00 22:24.00 1:03.29 6:53/M
2 Maximilian Boomkamp 2001 9 15 2:01.00 23:22.00 24:24.00 1:02.56 7:32/M
3 Isaac Anderson 2245 10 78 6:59.00 28:20.00 30:13.00 1:53.23 9:08/M
4 Noah Frank 2219 9 81 7:02.00 28:23.00 30:16.00 1:53.51 9:09/M
5 Patrick Lawrence 2028 9 158 13:19.00 34:40.00 36:20.00 1:39.81 11:11/M
6 Shashank Raman 2063 9 193 17:17.00 38:38.00 40:16.00 1:38.20 12:28/M
 

Male 11 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew Berkankamp 2345 17 2   20:26.00 21:28.00 1:02.01 6:35/M
2 William Baca 2165 17 3 0:36.00 21:02.00 22:50.00 1:48.16 6:47/M
3 Gabriel Barrios 2319 18 8 1:30.00 21:56.00 23:44.00 1:48.23 7:05/M
4 Jared Garrison 2008 17 10 1:41.00 22:07.00 23:29.00 1:22.53 7:08/M
5 John Ryan Zapata 2265 16 12 2:34.00 23:00.00 24:21.00 1:21.59 7:25/M
6 Ryan Trejo 2329 17 13 2:40.00 23:06.00 24:30.00 1:24.31 7:27/M
7 Adrian Austin San Antonio TX 2350 14 14 2:44.00 23:10.00 24:42.00 1:31.63 7:28/M
8 Grant Cooper 2087 15 16 3:01.00 23:27.00 25:16.00 1:48.56 7:34/M
9 Matthew Tercero 2065 17 18 3:03.00 23:29.00 24:33.00 1:03.83 7:35/M
10 Brayden Tinoco 2330 14 20 3:25.00 23:51.00 25:16.00 1:25.53 7:42/M
11 Chad Elseth 2412 15 23 3:43.00 24:09.00 25:31.00 1:21.43 7:47/M
12 Colin Campbell 2074 17 26 3:52.00 24:18.00 25:23.00 1:04.38 7:50/M
13 Dylan Burner San Antonio TX 2335 16 27 4:00.00 24:26.00 25:45.00 1:18.93 7:53/M
14 Andrew Geslak 2047 15 28 4:02.00 24:28.00 25:41.00 1:12.94 7:54/M
15 Kyle Patrick 2166 15 29 4:15.00 24:41.00 25:47.00 1:06.09 7:58/M
16 Cameron Gartley 2325 16 31 4:20.00 24:46.00 26:11.00 1:24.15 7:59/M
17 Takafuni Okano 2326 17 32 4:22.00 24:48.00 26:08.00 1:20.14 8:00/M
18 Rene Villarreal 2327 16 36 4:44.00 25:10.00 26:34.00 1:23.60 8:07/M
19 Billy Green 2407 17 39 4:53.00 25:19.00 26:43.00 1:24.06 8:10/M
20 Jake Soderdahl San Antonio TX 2343 17 44 5:09.00 25:35.00 26:46.00 1:10.23 8:15/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mikey McGinnis San Antonio TX 2364 29 4   21:09.00 26:09.00 5:00.70 6:49/M
2 Brett Soderdahl 2076 20 52 5:00.00 26:09.00 27:20.00 1:10.96 8:26/M
3 Cory Urbanik 2137 25 68 6:27.00 27:36.00 28:55.00 1:19.17 8:54/M
4 David Vaio San Antonio TX 2358 28 136 11:29.00 32:38.00 33:56.00 1:18.06 10:32/M
5 Greg McChesney 2061 28 265 34:09.00 55:18.00 57:20.00 2:01.77 17:50/M
6 Martin Ruvalcaba 2125 27 269 35:34.00 56:43.00 58:45.00 2:02.09 18:18/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jeffrey Shokrian 2116 35 9   22:04.00 23:07.00 1:02.87 7:07/M
2 Jacob Hansen 2299 37 19 1:36.00 23:40.00 24:44.00 1:03.60 7:38/M
3 Greg Hokenson 2232 38 22 2:01.00 24:05.00 25:43.00 1:37.76 7:46/M
4 Jeremiah Weaver 2261 38 25 2:07.00 24:11.00 26:23.00 2:11.94 7:48/M
5 Russell Lorfing 2264 34 40 3:17.00 25:21.00 27:00.00 1:39.26 8:11/M
6 David Lam 2019 37 83 6:24.00 28:28.00 29:56.00 1:28.05 9:11/M
7 Louis Gross 2410 32 118 9:09.00 31:13.00 32:54.00 1:40.21 10:04/M
8 Joe Haeggquist 2266 33 208 19:13.00 41:17.00 42:56.00 1:39.55 13:19/M
9 Julio Zelaya 2055 30 215 20:34.00 42:38.00 44:25.00 1:47.10 13:45/M
10 Mike Griffith 2418 36 242 26:48.00 48:52.00 50:49.00 1:57.23 15:46/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dan Franks 2249 45 24   24:11.00 25:18.00 1:06.72 7:48/M
2 Justin Naylor 2287 40 34 0:48.00 24:59.00 26:06.00 1:07.27 8:04/M
3 Mark Austin San Antonio TX 2352 43 45 1:28.00 25:39.00 27:11.00 1:32.17 8:16/M
4 Mark Werckle 2094 45 47 1:37.00 25:48.00 27:01.00 1:13.22 8:19/M
5 Luis Miguel MacIas 2188 40 49 1:40.00 25:51.00 27:20.00 1:29.38 8:20/M
6 Scott Curtis 2301 44 51 1:50.00 26:01.00 27:08.00 1:07.11 8:24/M
7 Michael Ramirez 2240 45 61 3:00.00 27:11.00 28:47.00 1:36.30 8:46/M
8 Steve Frank 2221 40 80 4:12.00 28:23.00 30:16.00 1:53.30 9:09/M
9 Charles Seifert 2043 44 91 5:02.00 29:13.00 30:26.00 1:12.89 9:25/M
10 Rafael Hernandez San Antonio TX 2338 43 132 8:15.00 32:26.00 34:07.00 1:40.84 10:28/M
11 Todd Spears 2111 45 179 13:03.00 37:14.00 39:00.00 1:46.12 12:01/M
12 Kevin Yeary 2269 47 196 14:35.00 38:46.00 39:51.00 1:05.07 12:30/M
13 Gary Gardner San Antonio TX 2079 45 197 14:41.00 38:52.00 40:23.00 1:30.90 12:32/M
14 Jason Driskill 2114 40 221 20:38.00 44:49.00 46:29.00 1:40.92 14:27/M
15 Mike Martin 2451 44 261 29:58.00 54:09.00 58:35.00 4:25.91 17:28/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Samuel Hutchins 2092 55 84   28:30.00 29:43.00 1:13.58 9:12/M
2 Rusty Wallace San Antonio TX 2348 54 135 3:59.00 32:29.00 34:02.00 1:32.36 10:29/M
3 Mark Geslak 2048 54 152 5:36.00 34:06.00 35:19.00 1:13.38 11:00/M
4 Thomas Martinez 2309 59 184 9:22.00 37:52.00 39:08.00 1:16.42 12:13/M
5 Scott Lawler 2213 50 229 18:07.00 46:37.00 47:53.00 1:15.23 15:02/M
6 Mark Nijland 2143 52 234 18:44.00 47:14.00 48:55.00 1:40.90 15:14/M
 

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sebastian Espinar 2363 99 250   52:15.00 54:06.00 1:50.95 16:51/M