Back The Badge 16

Age Group Results

September 10, 2016


Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Mendoza Boerne TX 1119 34 5   25:46.00 25:47.00 8:17/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jeanette Drake San Antonio TX 1100 45 6   26:13.00 26:13.00 8:25/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Desiree Terrell 1191 65   57:44.00 58:01.00 18:34/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kaylan Auxier 1165 19 9   27:35.00 27:35.00 8:52/M
2 Bethany Rodriguez 1131 15 45 15:11.00 42:45.00 42:47.00 13:44/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Whitney Schwope Boerne TX 1135 24 24   33:03.00 33:06.00 10:37/M
2 Abbey Buckelew 1090 22 68 25:53.00 58:56.00 59:23.00 18:57/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Allyse Carr Boerne TX 1095 26 28   36:00.00 36:04.00 11:34/M
2 Tara Wayman Boerne TX 1151 25 42 6:14.00 42:13.00 42:32.00 13:34/M
3 Valarie Valenzuela Comfort TX 1208 29 69 22:58.00 58:57.00 59:23.00 18:57/M
4 Taylor Buckelew Boerne TX 1092 25 70 23:31.00 59:30.00 59:59.00 19:08/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Monica Cavnar San Antonio TX 1096 35 11   28:01.00 28:04.00 9:00/M
2 Brandie Joiner Boerne TX 1107 38 14 0:45.00 28:46.00 28:49.00 9:15/M
3 Lara Wilson Mcdade TX 1155 39 25 6:51.00 34:52.00 34:54.00 11:12/M
4 Cassie Diamond Boerne TX 1077 39 30 9:35.00 37:36.00 37:40.00 12:05/M
5 Jessica Albright Boerne TX 1082 37 40 13:47.00 41:47.00 41:55.00 13:26/M
6 Sally Pena Boerne TX 1127 36 56 19:01.00 47:02.00 47:32.00 15:07/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Laurie Faz 1180 44 19   30:51.00 30:58.00 9:55/M
2 Andrea Zuniga Boerne TX 1158 43 21 0:42.00 31:32.00 31:35.00 10:08/M
3 Brandy Garcia Bulverde TX 1102 41 32 7:30.00 38:21.00 38:23.00 12:20/M
4 Tanya Tate Boerne TX 1141 42 41 10:57.00 41:48.00 41:55.00 13:26/M
5 Kathleen Perez San Antonio TX 1202 40 54 16:06.00 46:56.00 47:23.00 15:05/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Christi Wright Comfort TX 1156 48 16   29:41.00 30:16.00 9:32/M
2 Sandra Smith Boerne TX 1075 46 29 7:12.00 36:52.00 36:58.00 11:51/M
3 Holly Ketchum Kerrville TX 1108 46 34 9:46.00 39:26.00 39:29.00 12:40/M
4 Courtney Smith Boerne TX 1136 45 46 13:18.00 42:58.00 43:07.00 13:49/M
5 Barbara Gray Fair Oaks Ranch TX 1080 49 57 17:41.00 47:21.00 47:40.00 15:13/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Laritza St.amour Boerne TX 1139 50 15   29:01.00 29:01.00 9:19/M
2 Denise Dela Rosa Boerne TX 1099 52 26 6:47.00 35:48.00 35:53.00 11:30/M
3 Martha Collins Boerne TX 1097 53 44 13:29.00 42:29.00 42:36.00 13:39/M
4 Donna Strube Waring TX 1140 54 50 16:00.00 45:01.00 45:17.00 14:28/M
5 Susan Lantz Comfort TX 1110 54 51 16:01.00 45:01.00 45:17.00 14:28/M
6 Laurie Gilmore 1104 53 53 17:45.00 46:45.00 47:32.00 15:02/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kathleen McBride Boerne TX 1116 59 31   38:13.00 38:15.00 12:17/M
2 Annette Branecky Boerne TX 1076 58 35 1:27.00 39:39.00 39:44.00 12:45/M
3 Andrea Kidd Boerne TX 1109 56 48 6:13.00 44:26.00 44:29.00 14:17/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Theresa Butler 1094 64 36   39:40.00 39:57.00 12:45/M
2 Judy Malik Seguin TX 1113 60 59 8:13.00 47:52.00 48:13.00 15:23/M
3 Sherilyn Weis Boerne TX 1154 61 61 10:40.00 50:20.00 50:37.00 16:11/M
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jo Udel Boerne TX 1205 70 64   57:00.00 57:14.00 18:19/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Goodenough Boerne TX 1105 53 1   25:07.00 25:15.00 8:04/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Richard McCormick Boerne TX 1117 67 4   25:27.00 25:27.00 8:11/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jamey Rogers 1132 10 3   25:14.00 25:19.00 8:06/M
2 Benjamin Anderson Boerne TX 1083 13 37 15:25.00 40:39.00 40:44.00 13:04/M
3 Diego Perez San Antonio TX 1203 09 52 21:24.00 46:37.00 47:03.00 14:59/M
4 Kayson Smith 1137 7 62 26:38.00 51:51.00 51:56.00 16:40/M
5 Jack Taylor 1184 11 67 33:19.00 58:32.00 58:40.00 18:49/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jared Moore 1173 29 17   29:45.00 29:50.00 9:34/M
2 John Wayman 1150 26 43 12:32.00 42:17.00 42:36.00 13:35/M
3 Ben Buckelew 1091 26 71 29:47.00 59:31.00 59:59.00 19:08/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Chad Cooley 1162 31 2   25:12.00 25:17.00 8:06/M
2 Marc Villarreal San Antonio TX 1148 33 18 5:26.00 30:38.00 30:38.00 9:51/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jack Bartelson Boerne TX 1084 35 7   26:27.00 26:33.00 8:30/M
2 Frank Zamora Kerrville TX 1157 36 22 6:07.00 32:33.00 32:35.00 10:28/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Jamie Miranda 1164 44 10   27:52.00 28:04.00 8:57/M
2 Ian Moats Boerne TX 1120 40 23 4:50.00 32:41.00 32:41.00 10:30/M
3 325 Padilla 1182 42 47 15:50.00 43:41.00 43:51.00 14:02/M
4 James Escalante 1192 42 66 30:03.00 57:54.00 58:06.00 18:37/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Charlie Boyd IV Boerne TX 1088 46 20   30:55.00 31:02.00 9:56/M
2 Steve Gray 1081 49 49 13:38.00 44:32.00 44:51.00 14:19/M
3 Daniel Weis 1153 48 60 19:25.00 50:19.00 50:36.00 16:10/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Bell Boerne TX 1159 52 13   28:28.00 28:42.00 9:09/M
2 Jay Gilmore Boerne TX 1103 53 27 7:28.00 35:56.00 36:42.00 11:33/M
3 David Phillip Boerne TX 1128 50 38 12:22.00 40:50.00 40:54.00 13:07/M
4 Paul Giguere Fair Oaks Ranch TX 1200 50 55 18:33.00 47:01.00 47:30.00 15:07/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Clark Fresher Fair Oaks Ranch TX 1207 58 39   41:36.00 41:41.00 13:22/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 Kenneth Butler Boerne TX 1093 63 8   27:26.00 27:30.00 8:49/M
2 Scotty Dogg San Antonio TX 1079 62 33 11:25.00 38:51.00 38:59.00 12:29/M
3 Tony Malik 1114 61 58 20:26.00 47:52.00 48:12.00 15:23/M
4 Don Udel Boerne TX 1206 62 63 29:33.00 56:59.00 57:13.00 18:19/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Pace
1 David Eubanks Boerne TX 1160 65 12   28:28.00 28:42.00 9:09/M