Race at the Ranch 2017

Age Group Results

April 01, 2017


Split Second Productions

1 Mile

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maura Journagan San Antonio TX 3288 11 2 6:57.83 6:57.83 8:41/M
2 Emma Wyatt San Antonio TX 463 10 3 7:09.59 7:09.59 8:56/M
3 Aslyn Bilhartz 3226 7 5 7:51.94 7:51.94 9:49/M
 

Female 4 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lilliann Cobb San Antonio TX 490 3 6 8:02.68 8:02.68 10:03/M
2 Aria Botello 3260 3 57 11:24.11 11:24.11 14:15/M
 

Female 5 to 6

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Zoey Swenson 473 6 12 8:30.47 8:30.47 10:38/M
2 Lisa Marie Bennett 467 06 25 9:04.25 9:04.25 11:20/M
3 Cate Journagan 3287 6 31 9:17.15 9:17.15 11:36/M
4 Isabella Alvarado San Antonio TX 3251 6 39 9:54.90 9:54.90 12:23/M
5 Isabella Joers Spring Branch TX 3124 5 54 11:06.35 11:06.35 13:53/M
6 Drew Botello 3261 6 55 11:07.57 11:07.57 13:54/M
7 Bitumyu Almu San Antonio TX 497 06 63 12:00.30 12:00.30 15:00/M
8 Hailey Hawkins San Antonio TX 3280 6 74 14:13.56 14:13.56 17:46/M
9 Ella Dunlap San Antonio TX 3162 6 76 14:14.91 14:14.91 17:48/M
10 Kalyn Ellis 3153 5 79 15:03.66 15:03.66 18:49/M
 

Female 7 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Aoife Journagan 3286 8 8 8:05.03 8:05.03 10:06/M
2 Ellie Ford 3149 7 11 8:14.72 8:14.72 10:18/M
3 Isabel Culver 3266 7 13 8:34.71 8:34.71 10:43/M
4 Zailey High 3103 8 15 8:40.52 8:40.52 10:50/M
5 Sofia Ramirez 3075 7 28 9:06.52 9:06.52 11:23/M
6 Katelyn Galvan 3014 7 41 10:09.17 10:09.17 12:41/M
7 Camille Gibson 3166 8 44 10:14.63 10:14.63 12:48/M
8 Ayzlie Saucedo 3038 8 45 10:24.01 10:24.01 13:00/M
9 Jocelyn Freiger San Antonio TX 3196 7 46 10:24.63 10:24.63 13:00/M
10 Sophia Hanan San Antonio TX 3104 8 52 10:42.13 10:42.13 13:23/M
11 Caroline Cauley 2923 7 67 12:20.97 12:20.97 15:25/M
 

Female 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Natalie Martinez San Antonio TX 486 09 14 8:36.21 8:36.21 10:45/M
2 Angelina Bennett 466 10 17 8:46.46 8:46.46 10:58/M
3 Viviana Rodriguez 3145 9 21 8:55.05 8:55.05 11:09/M
4 Madison Phillips 3112 10 23 8:55.78 8:55.78 11:09/M
5 Jaycey Barsky 3108 9 24 9:03.44 9:03.44 11:19/M
6 Mya Galvan 2992 10 42 10:09.51 10:09.51 12:41/M
7 Alexis Miller San Antonio TX 3117 10 48 10:31.74 10:31.74 13:09/M
8 Isabella Bilhartz 3225 9 49 10:32.26 10:32.26 13:10/M
9 Maddison Smith 3194 10 68 12:22.17 12:22.17 15:28/M
 

Female 11 to 12

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kaylee Keppler San Antonio TX 3093 11 16 8:40.81 8:40.81 10:50/M
2 LeAnne LeMasters 494 11 33 9:36.90 9:36.90 12:00/M
 

Female 13 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carol Cobb San Antonio TX 489 33 19 8:51.69 8:51.69 11:04/M
2 Lisa Bennett 465 41 20 8:52.05 8:52.05 11:05/M
3 Lauren Garcia 3222 31 34 9:37.59 9:37.59 12:01/M
4 Mindi Gibson San Antonio TX 3164 32 47 10:27.03 10:27.03 13:04/M
5 Sara Botello San Antonio TX 3263 35 58 11:24.29 11:24.29 14:15/M
6 Leandra Collinsworth 3116 22 72 13:46.86 13:46.86 17:13/M
7 Katherine Collinsworth 3115 35 73 13:49.38 13:49.38 17:16/M
8 Brandy Dunlap San Antonio TX 3163 41 75 14:14.70 14:14.70 17:48/M
9 Cynthia Culver 3265 46 78 14:40.91 14:40.91 18:20/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Murray San Antonio TX 3198 10 1 6:55.54 6:55.54 8:39/M
2 Mario Rodriguez 3144 6 4 7:43.68 7:43.68 9:39/M
3 Ty Murray San Antonio TX 3197 9 7 8:03.16 8:03.16 10:04/M
 

Male 4 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bowen Wright 475 04 64 12:01.70 12:01.70 15:01/M
2 Jax Figueroa 3159 3 65 12:06.17 12:06.17 15:08/M
3 Michael Elijah Hawkins San Antonio TX 3281 3 80 15:17.18 15:17.18 19:06/M
 

Male 5 to 6

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ronan Journagan 3290 6 9 8:06.00 8:06.00 10:08/M
2 Kellen Gibson 3167 5 37 9:42.12 9:42.12 12:08/M
3 Luke LeMasters 492 05 38 9:54.74 9:54.74 12:23/M
4 Chase Kramer 484 06 69 12:58.91 12:58.91 16:13/M
 

Male 7 to 8

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ando Aguilar 478 07 10 8:09.40 8:09.40 10:11/M
2 Tre Miller 3118 7 18 8:50.60 8:50.60 11:03/M
3 Lukas Kraemer 483 08 22 8:55.68 8:55.68 11:09/M
4 Joaquin Gonzalez San Antonio TX 3047 8 29 9:12.92 9:12.92 11:30/M
5 Ayden Childs 3221 7 35 9:37.80 9:37.80 12:01/M
6 Fionn Cobb San Antonio TX 487 07 51 10:40.08 10:40.08 13:20/M
7 Fred Jacob Farhat San Antonio TX 3271 7 53 11:05.92 11:05.92 13:51/M
8 Thomas Cauley 2922 7 59 11:29.24 11:29.24 14:21/M
9 Layne Lemoine 3137 8 71 13:18.56 13:18.56 16:38/M
 

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carson Moreno 3050 9 26 9:04.28 9:04.28 11:20/M
2 Crew Wright 476 09 27 9:04.51 9:04.51 11:20/M
3 Jacob DeLaGarza 464 10 32 9:32.41 9:32.41 11:55/M
4 Andres Caballero 495 09 40 10:08.16 10:08.16 12:40/M
5 Rylee Cobb San Antonio TX 488 10 50 10:40.01 10:40.01 13:20/M
6 Fred George Farhat San Antonio TX 3270 9 61 11:51.65 11:51.65 14:49/M
 

Male 13 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jaime Gonzalez San Antonio TX 3275 19 30 9:14.48 9:14.48 11:33/M
2 Jeff Gibson 3165 35 36 9:42.04 9:42.04 12:08/M
3 Chris Galvan 2980 45 43 10:11.75 10:11.75 12:44/M
4 James Botello 3262 36 56 11:23.71 11:23.71 14:14/M
5 Arturo Ramirez 3076 52 60 11:38.95 11:38.95 14:33/M
6 Daniel Moreno 3051 44 62 12:00.00 12:00.00 15:00/M
7 Taylor Cauley 2904 37 66 12:20.83 12:20.83 15:25/M
8 Lonnie Bennett 468 47 70 13:05.06 13:05.06 16:21/M
9 John Culver San Antonio TX 3267 44 77 14:40.71 14:40.71 18:20/M