Weston Wright Lighting the Way 5k & 10k 2019

Age Group Results

November 02, 2019


Split Second Productions

10k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Julie Morelli San Antonio TX 3741 33 2   48:31.68 48:31.68 0:00.00 7:49/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jackie Riemenschneider 3559 47 3   49:04.77 49:04.77 0:00.00 7:54/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Krista Mercier 3672 37 9   56:48.92 56:57.85 0:08.93 9:10/M
2 Laura Dougan San Antonio TX 3715 38 10 1:08.43 57:57.35 58:14.38 0:17.03 9:21/M
3 Amber Shand Wimberley TX 3768 38 17 12:32.18 1:09:21.10 1:09:39.29 0:18.19 11:11/M
4 Courtney Hover Osseo MN 3730 35 19 13:01.70 1:09:50.62 1:10:26.03 0:35.41 11:16/M
5 Beth Hager Duluth MN 3725 36 20 13:02.16 1:09:51.08 1:10:25.98 0:34.90 11:16/M
6 Elizabeth Savko Venice FL 3764 36 24 18:47.15 1:15:36.07 1:16:01.24 0:25.17 12:12/M
7 Maegan Williams San Antonio TX 3780 31 26 18:49.11 1:15:38.03 1:16:03.55 0:25.52 12:12/M
8 Toni Willoughby Pleasanton TX 3781 34 27 19:30.30 1:16:19.22 1:16:43.57 0:24.35 12:19/M
9 Lauren Williams San Antonio TX 3779 30 28 19:40.87 1:16:29.79 1:16:47.92 0:18.13 12:20/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kristin Collins San Antonio TX 3711 40 11   59:01.77 59:09.69 0:07.92 9:31/M
2 Kelly Styles San Antonio TX 3771 48 14 3:52.18 1:02:53.95 1:03:05.53 0:11.58 10:09/M
3 Nicole Royal Wimberley TX 3760 43 18 10:19.74 1:09:21.51 1:09:39.53 0:18.02 11:11/M
4 Meagan Siddiqui 3529 43 21 11:25.67 1:10:27.44 1:11:00.83 0:33.39 11:22/M
5 Vargas Patricia 3643 49 34 1:08:35.41 2:07:37.18 2:10:16.71 2:39.53 20:35/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sherry Carrero 3530 54 22   1:14:51.61 1:15:25.83 0:34.22 12:04/M
2 Susan Wynn Taft TX 3783 53 30 9:56.14 1:24:47.75 1:24:57.98 0:10.23 13:41/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Phyllis Cox San Antonio TX 3712 69 16   1:08:26.84 1:08:41.01 0:14.17 11:02/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Andrew De La Garza San Antonio TX 3714 36 1   42:24.15 42:24.15 0:00.00 6:49/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sammy McCrary New Braunfels TX 3738 47 4   49:30.59 49:30.59 0:00.00 7:59/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Desmond Scallion 3621 29 6   52:01.60 53:22.85 1:21.25 8:23/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Justin Collins 3710 39 15   1:03:54.68 1:04:02.32 0:07.64 10:18/M
2 Joshua Savko 3765 32 25 11:41.74 1:15:36.42 1:16:02.56 0:26.14 12:12/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michael Briggs San Antonio TX 3709 40 5   51:16.43 51:23.80 0:07.37 8:16/M
2 Andrew Thomas 3612 49 33 1:02:20.26 1:53:36.69 1:54:04.17 0:27.48 18:19/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tom Shank 3535 55 7   54:06.18 54:22.75 0:16.57 8:44/M
2 Donald Hooper San Antonio TX 3729 57 8 1:40.15 55:46.33 55:54.66 0:08.33 9:00/M
3 Rick Rue San Antonio 3762 56 13 7:52.73 1:01:58.91 1:02:09.98 0:11.07 10:00/M
4 Joe Jimenez San Antonio TX 3735 53 23 21:11.51 1:15:17.69 1:15:29.31 0:11.62 12:09/M
5 Robert Bowers 3708 55 31 30:41.98 1:24:48.16 1:24:57.89 0:09.73 13:41/M
6 William Roberts 3753 58 32 33:30.02 1:27:36.20 1:27:57.45 0:21.25 14:08/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Stump San Antonio TX 3770 64 12   59:08.53 59:24.62 0:16.09 9:32/M
2 Clark Fresher 3560 61 29 21:14.37 1:20:22.90 1:20:29.59 0:06.69 12:58/M