ASSE 5k 2018

Age Group Results

June 05, 2018


Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nadia Garrillo 616 34 11   26:14.95 26:14.95 0:00.00 8:22/M
 

Female 20 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Farah Escaloni Houston TX 7084 13   27:04.24 27:17.11 0:12.87 8:42/M
2 Teresa Cooper Kettle Falls WA 7048 15 0:17.71 27:21.95 27:29.18 0:07.23 8:48/M
3 Cece Waldon 648 16 0:36.36 27:40.60 27:45.03 0:04.43 8:54/M
4 Farima Vsmanova 647 31 5:34.45 32:38.69 32:43.26 0:04.57 10:30/M
5 Misha Griffis Asheville NC 7066 34 6:05.42 33:09.66 33:17.09 0:07.43 10:40/M
6 Nicole Snyder Hannibal OH 7195 35 6:28.56 33:32.80 33:41.24 0:08.44 10:47/M
7 Carol Rogers Chatsworth GA 7186 43 8:22.92 35:27.16 35:35.50 0:08.34 11:24/M
8 Elisonia Valle Patchogue NY 7202 50 9:23.04 36:27.28 36:33.72 0:06.44 11:43/M
9 Jayme Hobson West Paducah KY 7107 53 10:40.25 37:44.49 37:55.39 0:10.90 12:08/M
10 Kim Dixon 619 55 10:46.08 37:50.32 37:55.65 0:05.33 12:10/M
11 Leanne Schumacher Hudson OH 7189 62 14:30.13 41:34.37 41:51.31 0:16.94 13:22/M
12 Maja Moric-George Fort Worth TX 7172 67 16:04.74 43:08.98 43:23.06 0:14.08 13:52/M
13 Denise Albrecht Hudson WI 7006 72 18:10.92 45:15.16 45:23.29 0:08.13 14:33/M
14 Elizabeth Meyer Wilmington NC 7169 74 19:25.56 46:29.80 46:37.26 0:07.46 14:57/M
15 Claire Beich Ferndale WA 7010 75 20:10.41 47:14.65 47:39.31 0:24.66 15:11/M
16 Sydney Harris Durham NC 7095 78 20:37.16 47:41.40 47:49.12 0:07.72 15:20/M
17 Gloria Miranda Delano CA 7171 84 23:44.62 50:48.86 51:09.44 0:20.58 16:20/M
18 Heather Earl Lake Buena Vista FL 7082 86 25:47.66 52:51.90 53:13.12 0:21.22 17:00/M
19 Stacey Brooks Alpharetta GA 7030 87 25:48.17 52:52.41 53:13.13 0:20.72 17:00/M
20 Christina Merriott Indianapolis IN 7168 88 25:52.73 52:56.97 53:13.51 0:16.54 17:01/M
21 Karen Larue Cincinnati OH 7127 90 28:36.38 55:40.62 56:03.82 0:23.20 17:54/M
22 Abigail Ferri Minneapolis MN 7086 91 28:36.57 55:40.81 56:03.80 0:22.99 17:54/M
23 Michelle Brady Orangeburg SC 7021 93 30:20.60 57:24.84 57:48.60 0:23.76 18:27/M
24 Lucy Miller Santa Fe TX 7170 94 30:22.78 57:27.02 57:48.79 0:21.77 18:28/M
25 Amanda Kime Seattle WA 7123 95 30:27.57 57:31.81 57:48.71 0:16.90 18:30/M
26 Rene Kalkman Holland MI 7121 96 30:28.49 57:32.73 57:48.90 0:16.17 18:30/M
27 Linda Tapp Madison NJ 7199 97 30:55.32 57:59.56 58:20.30 0:20.74 18:39/M
28 Isabel Bravo Bakersfield CA 7022 98 30:56.64 58:00.88 58:22.20 0:21.32 18:39/M
 

Female 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Gabrielle D'Amaro Mayfield KY 650 24 58   38:34.23 38:38.69 0:04.46 12:24/M
2 Stephanie Orellene 637 30 69 5:05.03 43:39.26 44:03.24 0:23.98 14:02/M
3 Elizabeth Velky Naugatuck CT 610 26 82 11:18.70 49:52.93 50:00.85 0:07.92 16:02/M
 

Female 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Melissa Gresham 633 38 24   29:53.82 30:00.49 0:06.67 9:37/M
2 Niki Burke 635 40 47 6:17.78 36:11.60 36:20.87 0:09.27 11:38/M
3 Brenda Kay Zylstra 642 33 48 6:17.89 36:11.71 36:20.96 0:09.25 11:38/M
4 Amanda Dean 611 34 54 7:53.71 37:47.53 37:55.35 0:07.82 12:09/M
5 Lora Cauoto 640 32 76 17:29.99 47:23.81 47:38.81 0:15.00 15:14/M
6 Ashley Horan 638 33 77 17:40.92 47:34.74 47:58.13 0:23.39 15:18/M
7 Cindy Faini 639 38 92 27:03.16 56:56.98 57:12.41 0:15.43 18:18/M
 

Female 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Davina Harrison Commerce City CO 658 45 60   39:32.44 39:52.12 0:19.68 12:43/M
 

Female 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Barb Greaney 628 58 64   41:50.67 41:58.27 0:07.60 13:27/M
2 Margaret Smith Auburn AL 596 52 85 11:00.54 52:51.21 53:13.24 0:22.03 17:00/M
 

Female 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Karen O'Hara 627 62 52   37:24.18 37:52.86 0:28.68 12:02/M
2 Angie Burford 630 62 89 17:30.16 54:54.34 55:06.36 0:12.02 17:39/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 TJ Lentz 617 51 1   18:42.39 18:42.39 0:00.00 6:00/M
 

Male 20 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Collin Desjardins Spartanburg SC 7078 2   22:23.20 22:28.56 0:05.36 7:12/M
2 Sam Dimmick Johnston IA 7079 4 0:58.49 23:21.69 23:26.51 0:04.82 7:30/M
3 Scott Stremkowski 644 5 1:40.59 24:03.79 24:09.94 0:06.15 7:44/M
4 Duane Vasquez Seguin TX 590 6 2:09.24 24:32.44 24:36.14 0:03.70 7:53/M
5 Art Hernandez Seguin TX 7103 7 2:13.13 24:36.33 24:41.99 0:05.66 7:55/M
6 Jeffrey Gunter Rockville MD 7092 8 2:40.60 25:03.80 25:11.07 0:07.27 8:03/M
7 Edward Ross Novato CA 7188 9 2:51.77 25:14.97 25:31.68 0:16.71 8:07/M
8 Michael Bryant Mesa AZ 7031 18 5:38.63 28:01.83 28:27.35 0:25.52 9:01/M
9 Eugene Mahon Edmonton AB 7134 21 7:07.74 29:30.94 29:36.25 0:05.31 9:29/M
10 Jonathan Zimmerman Cincinnati OH 594 23 7:23.64 29:46.84 29:57.88 0:11.04 9:34/M
11 Jose Perez Delano CA 7176 25 7:55.50 30:18.70 30:26.62 0:07.92 9:45/M
12 Thomas Heebner Chicago IL 7101 26 8:35.70 30:58.90 31:10.08 0:11.18 9:57/M
13 Michael Nielsen Minneapolis MN 7175 28 9:13.21 31:36.41 32:01.63 0:25.22 10:10/M
14 Tyler Ciarroni Edmonton AB 7047 30 10:12.76 32:35.96 32:41.79 0:05.83 10:29/M
15 Richard Zellen Castle Rock CO 593 32 10:18.13 32:41.33 32:56.86 0:15.53 10:31/M
16 Reg Sopka Sherwood Park AB 7197 36 11:10.51 33:33.71 33:39.57 0:05.86 10:47/M
17 Lucas Betts The Dalles OR 7014 38 12:17.06 34:40.26 35:06.65 0:26.39 11:09/M
18 Stuart Malone Moline IL 7137 39 12:31.49 34:54.69 35:06.57 0:11.88 11:13/M
19 Daniel Demboski Sumter SC 7076 41 12:47.55 35:10.75 35:25.75 0:15.00 11:18/M
20 Tim Billingham Plano TX 7018 42 12:48.72 35:11.92 35:30.57 0:18.65 11:19/M
21 Peter Polizzi Shawnee KS 7177 44 13:16.02 35:39.22 36:01.37 0:22.15 11:28/M
22 Erik Fuessel Cedar Falls IA 7089 45 13:26.18 35:49.38 36:14.78 0:25.40 11:31/M
23 Donald Burke Trussville AL 7033 46 13:36.05 35:59.25 36:09.21 0:09.96 11:34/M
24 Donald Delikat Chelmsford MA 7067 51 14:45.34 37:08.54 37:18.75 0:10.21 11:56/M
25 Justin Porter Lincoln University PA 7178 56 15:44.05 38:07.25 38:17.90 0:10.65 12:15/M
26 Rohan Marshall George Town 7138 61 19:00.80 41:24.00 41:24.00 13:19/M
27 Andrea Leite Katy TX 7128 66 20:20.11 42:43.31 42:49.57 0:06.26 13:44/M
28 Keith Praytor Seabrook TX 7179 68 20:50.03 43:13.23 43:37.71 0:24.48 13:54/M
29 Blake England Denver CO 7083 70 21:48.97 44:12.17 44:35.28 0:23.11 14:13/M
30 Grant Lacombe Hot Springs AR 7126 73 23:59.68 46:22.88 46:36.51 0:13.63 14:55/M
31 Michael Murray Bayville NY 7174 79 25:35.28 47:58.48 48:07.38 0:08.90 15:25/M
32 Dustin Richartz Commerce City CO 7183 80 27:07.99 49:31.19 50:01.11 0:29.92 15:55/M
33 Mason Robbins Nashua NH 7185 99 42:05.25 1:04:28.45 1:04:54.69 0:26.24 20:44/M
34 David Crowley Canton MA 7050 100 42:06.53 1:04:29.73 1:04:55.80 0:26.07 20:44/M
 

Male 21 to 30

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Tyler Hayden Mayfield KY 651 25 59   38:34.28 38:39.00 0:04.72 12:24/M
2 Mark Ahner 618 28 81 11:18.41 49:52.69 50:01.95 0:09.26 16:02/M
 

Male 31 to 40

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Garza 625 40 14   27:20.12 27:24.37 0:04.25 8:47/M
2 Derek Jones Mount Juliet TN 649 37 17 0:39.98 28:00.10 28:10.52 0:10.42 9:00/M
3 Clint Wolfley 632 36 19 1:10.04 28:30.16 28:36.94 0:06.78 9:10/M
4 Aaron Ashley 636 33 20 1:48.58 29:08.70 29:19.17 0:10.47 9:22/M
5 Fadel Megaheel 641 32 29 4:38.58 31:58.70 32:05.12 0:06.42 10:17/M
6 Justin Bielss Georgetown TX 597 38 37 7:15.66 34:35.78 34:44.43 0:08.65 11:07/M
7 Justin Reese 623 37 40 7:39.70 34:59.82 35:09.20 0:09.38 11:15/M
8 Patrick Walz 645 37 63 14:15.31 41:35.43 41:39.26 0:03.83 13:22/M
9 John Rivns 621 40 71 17:08.98 44:29.10 44:43.66 0:14.56 14:18/M
 

Male 41 to 50

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kenley Hansen 643 47 3   23:03.62 23:10.52 0:06.90 7:25/M
2 Scott Braithwaite 614 41 12 3:12.65 26:16.27 26:28.28 0:12.01 8:27/M
3 Benjamin Bellamy Kingsport TN 7013 50 22 6:36.10 29:39.72 29:51.46 0:11.74 9:32/M
4 Chris LaSalle 631 45 27 8:20.64 31:24.26 31:35.69 0:11.43 10:06/M
5 Matt Gilmore 615 48 83 27:28.23 50:31.85 50:41.98 0:10.13 16:15/M
 

Male 51 to 60

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Paul Vervaart 624 53 10   26:02.32 26:14.73 0:12.41 8:22/M
2 Eddie Huckaby 620 58 33 6:44.65 32:46.97 32:59.41 0:12.44 10:32/M
3 George Wright San Antonio TX 595 51 49 10:10.68 36:13.00 36:18.16 0:05.16 11:39/M
 

Male 61 to 70

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Peter Greaney 629 64 65   41:51.58 41:56.50 0:04.92 13:27/M
 

Male 71 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Albert Motz San Antonio TX 603 75 57   38:17.94 38:45.01 0:27.07 12:19/M