Heal the Soul 5k & 10k

Age Group Results

March 03, 2018


Split Second Productions

10k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alexandra Walker San Antonio 8342 33 1   43:56.59 43:56.59 0:00.00 7:05/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jessica Garate San Antonio 5721 43 3   44:57.27 44:57.27 0:00.00 6:34/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Whitney Schwope Boerne 6867 26 22   1:08:59.21 1:09:19.07 0:19.86 11:08/M
2 Arlyne Martinez San Antonio 6843 25 24 0:28.50 1:09:27.71 1:09:51.42 0:23.71 11:12/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Morgan Williams Boerne 5788 34 5   50:14.02 50:17.74 0:03.72 8:06/M
2 Catherine Casey-Macias Boerne 5767 37 8 7:13.89 57:27.91 57:34.42 0:06.51 9:16/M
3 Joey Hershberger San Antonio 6896 36 18 13:47.74 1:04:01.76 1:04:07.11 0:05.35 10:20/M
4 Andrea Fisher Boerne 5742 36 19 14:38.26 1:04:52.28 1:05:10.49 0:18.21 10:28/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jill Irwin Boerne 5728 45 6   53:31.12 53:37.35 0:06.23 8:38/M
2 Kim Wilson Fredericksburg 8375 45 11 5:33.02 59:04.14 59:25.62 0:21.48 9:32/M
3 Lindsey Digiosia San Antonio 6895 44 14 7:44.27 1:01:15.39 1:01:17.90 0:02.51 9:53/M
4 Priscilla Bianchi Spring Branch 5657 48 15 7:52.80 1:01:23.92 1:01:27.77 0:03.85 9:54/M
5 Maria Garces San Antonio 5782 46 27 26:34.05 1:20:05.17 1:20:14.08 0:08.91 12:55/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bridget Robledo Boerne 6861 57 13   1:00:36.82 1:00:59.45 0:22.63 9:46/M
2 Amy Nicholls Boerne 5654 53 16 1:13.83 1:01:50.65 1:01:52.98 0:02.33 9:58/M
3 Kindall Jones Boerne 6835 52 17 3:16.62 1:03:53.44 1:04:20.20 0:26.76 10:18/M
4 Denise Brady Spring Branch 5787 54 23 8:37.91 1:09:14.73 1:09:18.05 0:03.32 11:10/M
5 Colleen Swain San Antonio 6870 50 26 19:06.37 1:19:43.19 1:20:01.96 0:18.77 12:51/M
6 Mary Meckel Boerne 5661 57 28 19:49.37 1:20:26.19 1:20:53.57 0:27.38 12:58/M
7 Elaine Hutzler San Antonio 5662 55 29 19:51.16 1:20:27.98 1:20:55.36 0:27.38 12:59/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rory Sheppard Boerne 6869 53 2   44:28.88 44:28.88 0:00.00 7:10/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mario Perez San Antonio 5720 53 4   46:04.18 46:04.18 0:00.00 7:22/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Paul Moreno San Antonio 6847 28 21   1:08:58.42 1:09:19.02 0:20.60 11:07/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mark Michell Boerne 6845 33 25   1:09:29.36 1:09:51.38 0:22.02 11:12/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Carr Stokes San Antonio 6897 40 7   56:05.66 56:43.38 0:37.72 9:03/M
2 Jason Owen Boerne 5701 43 9 2:02.75 58:08.41 58:34.22 0:25.81 9:23/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Martin Boerne 5706 55 10   58:43.16 59:03.57 0:20.41 9:28/M
2 Jay Strickler Boerne 5790 57 12 1:24.29 1:00:07.45 1:00:17.91 0:10.46 9:42/M
3 Dan Britt San Antonio 5718 59 20 8:21.99 1:07:05.15 1:07:26.07 0:20.92 10:49/M