Heal the Soul 5k & 10k

Age Group Results

March 03, 2018


Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Morgan Cole Pipe Creek TX 6878 14 5   21:31.74 21:31.74 0:00.00 6:55/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michelle Waters Boerne 8363 44 33   26:22.95 26:22.95 0:00.00 8:27/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Rebecca Jung Boerne 6836 14 19   25:20.00 25:23.38 0:03.38 8:09/M
2 Grace Menzies Boerne 5741 13 21 0:24.45 25:44.45 25:56.83 0:12.38 8:16/M
3 Katie Houck Boerne 5739 14 22 0:24.68 25:44.68 25:56.52 0:11.84 8:16/M
4 Sofia Parra Boerne 5743 13 23 0:24.83 25:44.83 25:56.62 0:11.79 8:16/M
5 Kate Williams Boerne 5745 14 24 0:24.83 25:44.83 25:57.02 0:12.19 8:16/M
6 Lyle Rideout Boerne 5740 13 25 0:25.00 25:45.00 25:57.06 0:12.06 8:17/M
7 Shannon Breuer Boerne 5744 13 26 0:25.34 25:45.34 25:56.80 0:11.46 8:17/M
8 Sydney Reston San Antonio 6889 14 61 9:30.15 34:50.15 34:54.40 0:04.25 11:12/M
9 Alyssa Brunott Boerne 5785 11 74 12:16.46 37:36.46 38:07.66 0:31.20 12:05/M
10 Colleen Campbell Boerne 5795 5 91 17:48.31 43:08.31 43:19.08 0:10.77 13:52/M
11 Cora Campbell Boerne 5796 8 93 17:51.81 43:11.81 43:22.14 0:10.33 13:53/M
12 Kasie Hoyland Boerne 6833 8 97 19:18.59 44:38.59 45:07.48 0:28.89 14:21/M
13 Endie Boddie Boerne 4759 11 126 28:39.33 53:59.33 54:27.39 0:28.06 17:21/M
14 Makeda Boddie Boerne 5792 9 127 28:41.06 54:01.06 54:31.19 0:30.13 17:22/M
15 Edie Richey Boerne 6859 0 153 36:30.84 1:01:50.84 1:02:14.48 0:23.64 19:53/M
16 Deanna Grist Boerne 6829 0 154 36:31.08 1:01:51.08 1:02:14.81 0:23.73 19:53/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mya Olsen Boerne 6851 16 8   22:53.91 22:56.56 0:02.65 7:21/M
2 Kendalyn Lytle Boerne 5727 17 10 0:39.59 23:33.50 23:55.12 0:21.62 7:34/M
3 Ava Rideout Boerne 6860 15 14 1:32.29 24:26.20 24:30.59 0:04.39 7:51/M
4 Dennilynn Giramur San Antonio 6787 15 57 10:36.79 33:30.70 33:45.79 0:15.09 10:46/M
5 Morgan Luebke Boerne 6842 15 62 11:56.56 34:50.47 34:54.67 0:04.20 11:12/M
6 Landen Jarvis 5656 18 68 13:33.85 36:27.76 36:52.23 0:24.47 11:43/M
7 Teresa Schwab Boerne 5697 17 107 26:20.23 49:14.14 49:31.47 0:17.33 15:50/M
8 Julia Villarreal San Antonio 6882 16 108 26:20.52 49:14.43 49:32.23 0:17.80 15:50/M
9 India Clemons Helotes 5799 18 147 35:25.90 58:19.81 58:46.74 0:26.93 18:45/M
 

Female 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Brittany Hans 5768 22 11   24:19.39 24:22.19 0:02.80 7:49/M
2 Natalie Pena San Antonio 5715 23 39 4:09.26 28:28.65 28:45.17 0:16.52 9:09/M
3 Natalie Pless San Antonio 6854 24 44 5:42.03 30:01.42 30:20.75 0:19.33 9:39/M
4 Lydia Bast 5770 20 64 10:40.69 35:00.08 35:19.66 0:19.58 11:15/M
5 Dariela Ramirez San Antonio 6857 29 70 12:25.47 36:44.86 37:18.17 0:33.31 11:49/M
6 Jannel Gonzalez San Antonio 6827 27 80 14:58.31 39:17.70 39:35.41 0:17.71 12:38/M
7 Shannon Marshall Boerne 5688 21 85 15:56.18 40:15.57 40:20.44 0:04.87 12:57/M
8 Alexandra Brooks Boerne 5793 21 95 20:14.37 44:33.76 44:57.49 0:23.73 14:19/M
9 Victoria Huerta San Antonio 5685 25 116 27:57.48 52:16.87 52:26.64 0:09.77 16:48/M
10 Melissa Crocker Boerne 5751 25 128 30:26.74 54:46.13 55:20.82 0:34.69 17:37/M
11 Annabel Gomez Boerne 5686 28 137 32:55.95 57:15.34 57:19.28 0:03.94 18:25/M
12 Brittani Pleasant Helotes 6852 29 143 33:49.03 58:08.42 58:34.90 0:26.48 18:42/M
13 Krystal Brown Boerne 5774 26 148 34:02.73 58:22.12 58:47.77 0:25.65 18:46/M
 

Female 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Mandy Jones San Antonio 6881 36 18   25:15.35 25:16.84 0:01.49 8:07/M
2 Chandra Medlin Boerne 5683 33 31 0:49.18 26:04.53 26:08.66 0:04.13 8:23/M
3 Elizabeth Nurnberger Boerne 5730 38 32 1:03.37 26:18.72 26:32.10 0:13.38 8:27/M
4 Tiffany Cole Pipe Creek TX 6877 34 45 4:47.52 30:02.87 30:05.44 0:02.57 9:39/M
5 Danielle Powell San Antonio 5765 35 46 4:54.77 30:10.12 30:42.54 0:32.42 9:42/M
6 Kelley Felts San Antonio 5764 33 50 5:15.06 30:30.41 30:43.05 0:12.64 9:48/M
7 Carissa Davis Boerne 5702 30 52 5:21.89 30:37.24 30:47.41 0:10.17 9:51/M
8 Krystle Hartley Boerne 5698 33 56 8:11.19 33:26.54 33:51.66 0:25.12 10:45/M
9 Leanne Boddie Boerne 5791 37 73 12:20.73 37:36.08 38:07.61 0:31.53 12:05/M
10 Tammi Escajeda Boerne 5717 39 82 14:08.57 39:23.92 39:51.27 0:27.35 12:40/M
11 Amy Stremmel Boerne 5673 35 86 15:24.89 40:40.24 40:44.84 0:04.60 13:05/M
12 Amanda Martinez Boerne 5699 30 89 15:53.69 41:09.04 41:33.97 0:24.93 13:14/M
13 Melissa Fitts San Antonio 5800 38 99 20:06.58 45:21.93 45:54.30 0:32.37 14:35/M
14 Lacey Schiffman Boerne 5703 33 105 23:53.82 49:09.17 49:20.38 0:11.21 15:48/M
15 Jennifer Kincaid Boerne 5779 38 112 26:02.52 51:17.87 51:42.68 0:24.81 16:29/M
16 Luree McCann Boerne 5682 30 115 26:27.24 51:42.59 51:51.64 0:09.05 16:37/M
17 Christi Camacho Boerne 5784 38 120 28:17.22 53:32.57 53:40.91 0:08.34 17:13/M
18 Dina Garcia Boerne 5705 31 130 29:44.19 54:59.54 55:10.76 0:11.22 17:41/M
19 Susan Lockett Boerne 5704 37 131 29:44.97 55:00.32 55:12.30 0:11.98 17:41/M
20 Ashley Stegemoller San Antonio 5714 30 150 33:33.17 58:48.52 59:04.62 0:16.10 18:54/M
 

Female 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Christi Wright Comfort 5777 49 30   25:59.08 27:11.65 1:12.57 8:21/M
2 Tonya Jarvis 5655 45 38 2:01.89 28:00.97 28:25.00 0:24.03 9:00/M
3 Linda Miller San Antonio 6893 48 40 2:35.27 28:34.35 28:40.07 0:05.72 9:11/M
4 Becca Stokes San Antonio 6898 40 47 4:12.90 30:11.98 30:51.32 0:39.34 9:42/M
5 Andrea Zuniga 5681 44 49 4:18.03 30:17.11 30:19.69 0:02.58 9:44/M
6 Natalie Fischer San Antonio 6876 40 53 6:13.67 32:12.75 32:15.12 0:02.37 10:21/M
7 Vanessa Brady Boerne 5677 46 65 9:09.24 35:08.32 35:22.51 0:14.19 11:18/M
8 Sharon Thompson Converse 6871 48 75 12:00.37 37:59.45 38:25.26 0:25.81 12:13/M
9 Tanya Tate San Antonio 6888 43 78 13:02.06 39:01.14 39:30.13 0:28.99 12:33/M
10 Brandy Murrell Bulverde 6849 42 79 13:10.10 39:09.18 39:28.30 0:19.12 12:35/M
11 Tonya Christal Boerne 5766 41 83 13:32.10 39:31.18 40:04.10 0:32.92 12:42/M
12 Christy Hoyland Boerne 6832 40 96 18:39.35 44:38.43 45:07.06 0:28.63 14:21/M
13 Kelli Bradshaw Boerne 5716 45 109 23:33.52 49:32.60 49:59.40 0:26.80 15:56/M
14 Cindy Havelka Boerne 5691 47 113 25:31.09 51:30.17 51:36.98 0:06.81 16:34/M
15 Sharon Von Rosenberg Boerne 5722 49 122 27:42.24 53:41.32 54:03.44 0:22.12 17:16/M
16 Lisa Bourgeois Pipe Creek 5678 47 132 30:20.63 56:19.71 56:37.09 0:17.38 18:06/M
17 Dena Wells Pipe Creek 5680 42 133 30:21.84 56:20.92 56:37.53 0:16.61 18:07/M
18 Kimberly Bower Bergheim 5710 48 141 31:43.63 57:42.71 57:57.24 0:14.53 18:33/M
19 Kristi Koontz Boerne 5781 47 144 32:17.59 58:16.67 58:40.94 0:24.27 18:44/M
20 Elizabeth Wilke Stonewall 5780 49 145 32:17.71 58:16.79 58:40.65 0:23.86 18:44/M
 

Female 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Janet Sheppard Boerne 6868 50 41   28:50.69 29:04.64 0:13.95 9:16/M
2 Robin Cason Boerne 5755 53 42 0:06.24 28:56.93 29:08.00 0:11.07 9:18/M
3 Tura Wilkinson Pipe Creek 8385 50 54 3:30.37 32:21.06 32:35.90 0:14.84 10:24/M
4 Marion Heard Cibolo 6831 55 55 4:35.37 33:26.06 33:33.57 0:07.51 10:45/M
5 Judi Rosol Bulverde 5759 58 59 5:08.01 33:58.70 34:04.92 0:06.22 10:55/M
6 Susan Lantz Comfort 6839 56 60 5:44.95 34:35.64 35:09.83 0:34.19 11:07/M
7 Kathleen Giramur San Antonio 6825 53 66 6:27.51 35:18.20 35:33.97 0:15.77 11:21/M
8 Nancy Bates Boerne 4756 59 72 7:55.74 36:46.43 36:55.66 0:09.23 11:49/M
9 Linda Laymon San Antonio 6887 54 77 10:09.41 39:00.10 39:29.14 0:29.04 12:32/M
10 Linda Plevak Boerne 6855 58 84 11:21.46 40:12.15 40:31.64 0:19.49 12:56/M
11 Margaret Leachman San Antonio 6841 52 98 15:54.46 44:45.15 45:16.61 0:31.46 14:23/M
12 Paula Mitchell Boerne 6846 53 101 17:31.17 46:21.86 46:34.43 0:12.57 14:54/M
13 Jennifer Smith Boerne 5675 56 110 20:49.10 49:39.79 49:45.38 0:05.59 15:58/M
14 Kathryn Schmidt Boerne 6866 56 119 24:38.54 53:29.23 54:05.69 0:36.46 17:12/M
15 Cheryl McDonald Boerne 5783 56 121 24:43.05 53:33.74 53:42.12 0:08.38 17:13/M
16 Susan Buckingham Boerne 5725 53 124 24:53.74 53:44.43 54:03.39 0:18.96 17:17/M
17 Martha Collins Boerne 5750 54 129 25:55.58 54:46.27 55:20.82 0:34.55 17:37/M
18 Kari Seidensticker Comfort 5679 59 134 27:32.33 56:23.02 56:39.33 0:16.31 18:08/M
19 Sherryl Sexton San Antonio 5709 55 139 28:51.65 57:42.34 57:56.60 0:14.26 18:33/M
20 Mary Wilson Austin 8387 58 149 29:54.68 58:45.37 59:23.61 0:38.24 18:53/M
21 Patricia Schwab Boerne 5696 51 151 30:03.12 58:53.81 59:03.85 0:10.04 18:56/M
 

Female 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lynn Smiley 5700 68 51   30:30.80 30:42.23 0:11.43 9:48/M
2 Betty Surratt Fair Oaks Ranch 5753 68 88 10:18.12 40:48.92 40:56.36 0:07.44 13:07/M
3 Susan Long Boerne 5757 63 100 15:50.79 46:21.59 46:34.37 0:12.78 14:54/M
4 Janet Oord Graves San Antonio 6874 63 103 17:54.46 48:25.26 48:43.35 0:18.09 15:34/M
5 Karen Sarli Boerne 5684 62 136 26:38.86 57:09.66 57:19.26 0:09.60 18:23/M
6 Cindy Albrecht San Antonio 5707 60 138 27:10.58 57:41.38 57:57.53 0:16.15 18:33/M
7 Lou Ann Karam San Antonio 5708 64 140 27:11.67 57:42.47 57:57.99 0:15.52 18:33/M
8 Yvonne Greenbaum San Antonio 5719 68 146 27:48.62 58:19.42 58:41.96 0:22.54 18:45/M
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Gracie Funk Fair Oaks Ranch 5663 71 81   39:18.31 39:48.34 0:30.03 12:38/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Camden Vicknair Boerne 6872 14 1   19:24.70 19:24.70 0:00.00 6:14/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Toby Vicknair Boerne 6873 42 2   19:25.56 19:25.56 0:00.00 6:14/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Aidan Kellner Spring Branch 5747 11 16   25:00.74 25:03.38 0:02.64 8:02/M
2 Jacob Sasse Boerne 6864 14 28 0:50.71 25:51.45 25:54.59 0:03.14 8:19/M
3 Charlie Houck Boerne 5738 11 36 2:46.49 27:47.23 28:13.40 0:26.17 8:56/M
4 Magnum Bates Boerne 4754 13 69 11:27.90 36:28.64 36:38.70 0:10.06 11:44/M
5 Cade Garcia Bulverde 5801 14 94 18:42.10 43:42.84 44:01.74 0:18.90 14:03/M
6 Thomas Havelka Boerne 5693 8 111 26:03.00 51:03.74 51:09.75 0:06.01 16:25/M
7 Kent Grist Boerne 6830 0 152 36:49.58 1:01:50.32 1:02:14.70 0:24.38 19:53/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Alec Verastegui Boerne 5712 16 3   20:41.01 20:42.09 0:01.08 6:39/M
2 Mason Fiedler Fair Oaks Ranch 5726 18 58 13:00.30 33:41.31 34:03.07 0:21.76 10:50/M
3 Layne Bower Bergheim 5711 18 135 36:04.05 56:45.06 57:00.23 0:15.17 18:15/M
 

Male 20 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dereck Wright Comfort 5776 26 4   21:23.27 22:36.14 1:12.87 6:53/M
2 Jordan Jacobs Boerne 6834 24 17 3:38.49 25:01.76 25:22.05 0:20.29 8:03/M
3 Dustin Enderle San Antonio 5762 29 27 4:26.09 25:49.36 26:01.55 0:12.19 8:18/M
4 Connor Kalisky 5769 24 63 13:36.29 34:59.56 35:19.60 0:20.04 11:15/M
5 Brian Moore Boerne 5687 21 114 30:17.42 51:40.69 51:50.56 0:09.87 16:37/M
 

Male 30 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Garrett Wilson Boerne 5676 33 15   24:36.23 24:42.61 0:06.38 7:55/M
2 Nathan Johnson San Antonio 5689 35 48 5:39.34 30:15.57 30:34.15 0:18.58 9:44/M
3 Brady Stremmel Boerne 5674 34 87 16:06.08 40:42.31 40:46.38 0:04.07 13:05/M
4 Atul Kajale San Antonio 6837 33 90 16:33.40 41:09.63 41:28.81 0:19.18 13:14/M
5 John Pleasant Helotes 6853 31 142 33:31.17 58:07.40 58:34.36 0:26.96 18:41/M
 

Male 40 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Scott Miller San Antonio 6892 49 9   23:10.83 23:15.11 0:04.28 7:27/M
2 Albert Hernandez San Antonio 6880 44 34 3:21.47 26:32.30 27:00.79 0:28.49 8:32/M
3 Ray Trevino 5771 45 35 3:43.37 26:54.20 27:15.99 0:21.79 8:39/M
4 Ben Houck Boerne 5737 42 37 4:39.85 27:50.68 28:16.39 0:25.71 8:57/M
5 Albert Kellner San Antonio 6838 48 43 5:49.29 29:00.12 29:13.26 0:13.14 9:19/M
6 Chris Masters Schertz 5775 44 71 13:34.32 36:45.15 37:18.79 0:33.64 11:49/M
7 Curt Campbell Boerne 5797 40 92 19:59.43 43:10.26 43:21.12 0:10.86 13:53/M
8 Bryce Boddie Boerne 4758 40 125 30:45.65 53:56.48 54:25.57 0:29.09 17:21/M
 

Male 50 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dale Garner Boerne 6783 50 6   22:40.13 22:50.87 0:10.74 7:17/M
2 Mike Davis Boerne 5756 59 13 1:42.43 24:22.56 24:40.42 0:17.86 7:50/M
3 Michael Peak San Antonio TX 6894 59 20 2:58.57 25:38.70 25:43.82 0:05.12 8:15/M
4 Scott Kellner Spring Branch 5746 50 29 3:18.77 25:58.90 26:03.67 0:04.77 8:21/M
5 Thomas Buckingham Boerne 5724 54 118 30:43.52 53:23.65 53:44.66 0:21.01 17:10/M
6 Joe Von Rosenberg Boerne 5723 59 123 31:02.59 53:42.72 54:02.96 0:20.24 17:16/M
 

Male 60 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Dellan Gavette Boerne 5664 60 7   22:52.83 22:55.27 0:02.44 7:21/M
2 James Faucett San Antonio 5734 60 12 1:29.31 24:22.14 24:24.88 0:02.74 7:50/M
3 Denny Giramur San Antonio 6824 60 67 12:53.95 35:46.78 36:02.48 0:15.70 11:30/M
4 Randal Surratt Fair Oaks Ranch 5752 68 76 15:23.14 38:15.97 38:23.33 0:07.36 12:18/M
5 Ernest Mazurek Jr Bulverde 6844 67 106 26:20.78 49:13.61 49:45.85 0:32.24 15:50/M
6 James Schmidt Boerne 6865 63 117 29:42.14 52:34.97 53:11.10 0:36.13 16:54/M
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ron Graves San Antonio 6828 73 102   48:04.00 48:21.94 0:17.94 15:27/M
2 James Thompson Converse TX 6891 99 104 0:35.47 48:39.47 48:39.47 15:39/M