Outlaw Half Marathon 10k & 5k

Age Group Results

April 06, 2019


Split Second Productions

5k

Female Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sha Thomas Doss TX 951 40 4   22:07.23 22:07.23 0:00.00 7:05/M
 

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Nora Rodriguez Corpus Christi TX 676 55 15   26:58.52 26:58.52 0:00.00 8:35/M
 

Female 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Elizabeth Leachman San Antonio TX 623 11 17   27:11.43 27:15.82 0:04.39 8:44/M
2 Norah Gonzales Fredericksburg TX 954 8 33 3:17.53 30:28.96 30:34.95 0:05.99 9:48/M
3 Hannah Roy Johnson City TX 687 12 34 3:19.06 30:30.49 30:44.22 0:13.73 9:48/M
4 Cassidy Looney Buchanan Dam TX 626 14 41 3:48.42 30:59.85 32:06.33 1:06.48 9:58/M
5 Natalie Schultz Helotes TX 691 10 42 4:00.25 31:11.68 32:52.28 1:40.60 10:02/M
6 Gillian Mauro San Antonio TX 636 13 96 11:32.02 38:43.45 40:04.16 1:20.71 12:27/M
7 Leigha Schultz Helotes TX 690 8 129 15:06.49 42:17.92 44:01.69 1:43.77 13:36/M
8 Natalie Mauro San Antonio TX 638 13 140 16:37.13 43:48.56 45:08.84 1:20.28 14:05/M
9 Ava Reaves Round Rock TX 667 8 164 21:37.66 48:49.09 49:06.35 0:17.26 15:42/M
 

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Avery Hessin Leander TX 595 15 165   48:50.50 49:10.79 0:20.29 15:42/M
2 Taylor Dahl Allen TX 551 17 177 2:42.59 51:33.09 53:19.38 1:46.29 16:35/M
3 Rachel Dahl Allen TX 550 15 189 4:49.29 53:39.79 55:25.34 1:45.55 17:15/M
4 Allison Kirksey Allen TX 616 15 191 4:51.94 53:42.44 55:25.57 1:43.13 17:16/M
5 Madeleine Tope Liberty Hill TX 730 15 223 14:29.62 1:03:20.12 1:04:53.08 1:32.96 20:22/M
 

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kelsey Hoelscher Elm Mott TX 598 23 45   31:33.24 32:48.34 1:15.10 10:09/M
2 Raven Brunst Copperas Cove TX 525 20 51 0:30.40 32:03.64 32:42.46 0:38.82 10:18/M
3 Jailene Arias Canyon Lake TX 940 22 52 0:31.34 32:04.58 32:51.18 0:46.60 10:19/M
4 Dorenda Alderson Houston TX 505 20 71 4:00.93 35:34.17 36:49.87 1:15.70 11:26/M
5 Keri Roessler Elm Mott TX 680 24 123 9:48.39 41:21.63 42:37.04 1:15.41 13:18/M
6 Sarah Poe Burnet TX 662 21 136 11:17.99 42:51.23 44:24.23 1:33.00 13:47/M
7 Kyndall Hoelscher Elm Mott TX 599 20 157 15:05.61 46:38.85 46:38.85 15:00/M
8 Halie Jane Silhan Kingsland TX 696 23 211 26:06.67 57:39.91 59:29.06 1:49.15 18:32/M
9 Shayla Porell Austin TX 950 23 216 27:35.37 59:08.61 59:40.90 0:32.29 19:01/M
10 Jennifer Snyder New Braunfels TX 711 24 229 44:47.96 1:16:21.20 1:16:39.77 0:18.57 24:33/M
 

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Olivia Ivie Universal City TX 608 27 26   29:11.85 31:09.27 1:57.42 9:23/M
2 Brittany Roller Shiner TX 682 26 39 1:44.59 30:56.44 31:28.51 0:32.07 9:57/M
3 Catherine Perri San Antonio TX 964 27 78 6:48.93 36:00.78 36:40.62 0:39.84 11:35/M
4 Maren Garcia San Antonio TX 565 29 92 8:59.08 38:10.93 39:09.12 0:58.19 12:16/M
5 Amanda Sugg Manor TX 926 29 98 10:01.32 39:13.17 40:32.94 1:19.77 12:37/M
6 Nalalee Sursa Comfort TX 719 29 99 10:06.36 39:18.21 40:39.36 1:21.15 12:38/M
7 Amber R Patton San Antonio TX 658 27 118 11:15.38 40:27.23 42:34.98 2:07.75 13:00/M
8 Katherine Goodall Plano TX 945 27 124 12:09.84 41:21.69 42:29.12 1:07.43 13:18/M
9 Mandi Snodgrass Georgetown TX 709 27 203 26:42.64 55:54.49 58:38.11 2:43.62 17:58/M
10 Ashley Hernandez Austin TX 949 28 215 29:56.02 59:07.87 59:39.88 0:32.01 19:01/M
 

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Laura Brooke MacKan New Braunfels TX 631 30 28   29:30.90 30:28.42 0:57.52 9:29/M
2 Amanda Zartuche San Antonio TX 750 32 74 6:05.18 35:36.08 44:49.55 9:13.47 11:27/M
3 Amira Kalifa Mcallen TX 867 30 88 8:18.16 37:49.06 38:47.72 0:58.66 12:10/M
4 Amber Scott New Braunfels TX 692 31 101 9:52.37 39:23.27 42:06.95 2:43.68 12:40/M
5 Andrea Rejcek Bastrop TX 668 33 131 12:48.22 42:19.12 43:44.45 1:25.33 13:36/M
6 Monica MacIas Kingsland TX 630 33 155 16:47.74 46:18.64 47:46.44 1:27.80 14:53/M
7 Robin Isaacks Mckinney TX 607 34 195 24:42.20 54:13.10 56:28.06 2:14.96 17:26/M
 

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Michelle Blume Bastrop TX 517 37 29   29:44.34 30:04.88 0:20.54 9:34/M
2 Sarah Hoffman Llano TX 600 36 38 1:11.85 30:56.19 32:27.77 1:31.58 9:57/M
3 Kristin Bates Boerne TX 511 38 62 4:47.24 34:31.58 36:40.18 2:08.60 11:06/M
4 Angela Christian Adkins TX 71 35 70 5:49.53 35:33.87 36:29.31 0:55.44 11:26/M
5 Nicole McLean Kingsland TX 946 35 110 10:09.33 39:53.67 41:21.51 1:27.84 12:49/M
6 Holly Potter Dallas TX 666 39 112 10:25.81 40:10.15 43:11.99 3:01.84 12:55/M
7 Carmel Burnett San Antonio TX 704 37 115 10:41.55 40:25.89 42:34.95 2:09.06 13:00/M
8 Jenny Tudor San Antonio TX 733 35 116 10:41.64 40:25.98 42:34.80 2:08.82 13:00/M
9 Katy Schultz Helotes TX 689 38 130 12:34.14 42:18.48 44:02.03 1:43.55 13:36/M
10 Dawna Poe Burnet TX 660 38 137 13:07.97 42:52.31 44:24.49 1:32.18 13:47/M
11 Jamie Brown Wisconsin Rapids WI 971 35 170 20:38.59 50:22.93 53:17.56 2:54.63 16:12/M
12 Laura Hanna Roanoke TX 588 38 192 24:22.22 54:06.56 54:53.13 0:46.57 17:24/M
13 Jennifer Crabtree Waco TX 546 39 199 24:51.35 54:35.69 56:37.07 2:01.38 17:33/M
14 Alicia Keith Hewitt TX 614 36 231 46:58.17 1:16:42.51 1:18:35.48 1:52.97 24:40/M
 

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Stacy Griffith San Antonio TX 582 42 43   31:15.76 32:09.68 0:53.92 10:03/M
2 Bonnie Stewart Harper TX 714 43 73 4:20.22 35:35.98 36:18.81 0:42.83 11:26/M
3 Hayley Brown Plano TX 57 44 75 4:31.25 35:47.01 37:07.61 1:20.60 11:30/M
4 Michelle Gonzales Austin TX 570 41 76 4:37.09 35:52.85 36:21.93 0:29.08 11:32/M
5 Terrie Rodriguez Corpus Christi TX 677 43 79 4:48.22 36:03.98 37:51.11 1:47.13 11:35/M
6 Lucy Powell Plano TX 268 43 80 4:59.90 36:15.66 37:40.40 1:24.74 11:39/M
7 Erin Teter Round Rock TX 725 42 107 8:23.31 39:39.07 41:29.23 1:50.16 12:45/M
8 Veronica A. Mauro San Antonio TX 639 41 146 14:21.18 45:36.94 48:04.88 2:27.94 14:40/M
9 Evon Gonzales Fredericksburg TX 569 43 156 15:13.01 46:28.77 46:36.40 0:07.63 14:56/M
10 Ana Randolph Canyon Lake TX 948 44 161 16:16.67 47:32.43 48:27.10 0:54.67 15:17/M
11 Brandy Teitge Marble Falls TX 723 43 167 18:12.56 49:28.32 50:31.81 1:03.49 15:54/M
12 Kim Keckler Boerne TX 613 43 176 19:52.85 51:08.61 53:02.01 1:53.40 16:26/M
13 Allyson Dahl Allen TX 549 44 178 20:19.55 51:35.31 53:19.50 1:44.19 16:35/M
14 Heather Cleverley Corpus Christi TX 541 44 190 22:24.20 53:39.96 55:28.71 1:48.75 17:15/M
15 Michelick Chapa San Antonio TX 538 44 194 22:52.95 54:08.71 55:56.41 1:47.70 17:24/M
16 Lora Shelton San Antonio TX 702 44 212 26:47.74 58:03.50 59:49.69 1:46.19 18:40/M
 

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Laura Emswiler San Antonio TX 558 49 19   27:28.49 28:08.12 0:39.63 8:50/M
2 Silvia Zecca San Antonio TX 752 49 47 4:09.71 31:38.20 31:53.94 0:15.74 10:10/M
3 Daisy Sage Schertz TX 298 48 53 5:04.83 32:33.32 33:50.06 1:16.74 10:28/M
4 Veronica Miller Spring Branch TX 646 48 77 8:25.05 35:53.54 36:21.47 0:27.93 11:32/M
5 Amy Grumbles Boerne TX 583 48 87 10:16.97 37:45.46 39:49.37 2:03.91 12:08/M
6 Elise Looney Buchanan Dam TX 627 45 122 13:47.51 41:16.00 42:26.34 1:10.34 13:16/M
7 Pam Roy Johnson City TX 688 49 150 18:32.89 46:01.38 46:15.81 0:14.43 14:48/M
8 Kc Henneke Kingsland TX 594 47 154 18:49.91 46:18.40 47:46.38 1:27.98 14:53/M
9 Darlene Gonzalez San Antonio TX 572 45 160 20:02.58 47:31.07 49:07.30 1:36.23 15:17/M
10 Robin Hessin Leander TX 596 49 185 24:41.75 52:10.24 52:30.46 0:20.22 16:46/M
11 Julia Yoder San Antonio TX 748 48 197 26:54.73 54:23.22 54:23.22 17:29/M
12 Melissa Burt Comfort TX 526 48 207 28:43.50 56:11.99 58:19.08 2:07.09 18:04/M
13 Brandie Coppin Allen TX 544 49 208 28:56.67 56:25.16 58:07.57 1:42.41 18:08/M
14 Lisa Brooks Kingsland TX 521 45 224 36:42.13 1:04:10.62 1:05:56.11 1:45.49 20:38/M
15 Kia Milano Kingsland TX 645 45 232 52:38.28 1:20:06.77 1:22:28.25 2:21.48 25:45/M
 

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Lori Henkener San Antonio TX 592 50 21   27:59.61 28:15.89 0:16.28 9:00/M
2 Sandra Ramos San Antonio TX 952 53 58 5:29.45 33:29.06 34:10.21 0:41.15 10:46/M
3 Kristel Blackwell Danbury TX 516 50 60 5:53.77 33:53.38 35:02.40 1:09.02 10:54/M
4 Carla Copeland Schertz TX 543 54 63 6:40.11 34:39.72 35:25.11 0:45.39 11:08/M
5 Juanita Neal Rising Star TX 651 52 66 7:03.20 35:02.81 36:57.52 1:54.71 11:16/M
6 Karen Hoelscher Elm Mott TX 597 51 68 7:24.12 35:23.73 36:39.62 1:15.89 11:23/M
7 Margaret Leachman San Antonio TX 624 53 69 7:29.23 35:28.84 35:35.40 0:06.56 11:24/M
8 Janice Roessler Elm Mott TX 678 51 93 10:31.02 38:30.63 39:45.33 1:14.70 12:23/M
9 Tracey Abel San Marcos TX 503 54 97 10:46.16 38:45.77 39:52.01 1:06.24 12:28/M
10 Julianne Hohn Fredericksburg TX 602 51 109 11:44.48 39:44.09 40:07.64 0:23.55 12:47/M
11 Sherra Poe Burnet TX 663 53 111 12:06.61 40:06.22 41:39.92 1:33.70 12:54/M
12 Laurie Tafoya San Antonio TX 720 54 114 12:22.47 40:22.08 42:05.07 1:42.99 12:59/M
13 Cathy Byrd Goldthwaite TX 701 51 119 12:35.62 40:35.23 41:46.08 1:10.85 13:03/M
14 Andrea Snell Midland TX 706 51 139 15:42.48 43:42.09 45:04.49 1:22.40 14:03/M
15 Maria Lang 966 52 180 23:41.98 51:41.59 52:35.09 0:53.50 16:37/M
16 Shelley Kizer Kingsland TX 618 54 225 36:13.48 1:04:13.09 1:05:55.74 1:42.65 20:39/M
 

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Amy Holland Spicewood TX 603 58 22   28:00.74 28:05.93 0:05.19 9:00/M
2 Denise Denicolo Spring Branch TX 942 56 48 3:40.52 31:41.26 32:33.35 0:52.09 10:11/M
3 Kathy Silva New Braunfels TX 697 56 91 9:57.19 37:57.93 39:12.39 1:14.46 12:12/M
4 Laurie MacKan Beaumont TX 632 58 94 10:36.39 38:37.13 39:34.64 0:57.51 12:25/M
5 Lynda Modarelli Harper TX 647 55 95 10:39.95 38:40.69 39:25.13 0:44.44 12:26/M
6 Vanessa Lucas Austin TX 629 58 113 12:13.63 40:14.37 41:36.01 1:21.64 12:56/M
7 Kathi Graf San Antonio TX 577 59 121 13:08.97 41:09.71 43:06.50 1:56.79 13:14/M
8 Mary Gonzalez Houston TX 573 58 153 18:16.82 46:17.56 47:59.31 1:41.75 14:53/M
9 Laura Mason San Marcos TX 635 57 162 19:46.18 47:46.92 49:29.21 1:42.29 15:22/M
10 Dana Shaw Kingsland TX 694 56 163 19:46.24 47:46.98 49:29.22 1:42.24 15:22/M
11 Indi Tan Boerne TX 721 56 166 21:27.14 49:27.88 50:32.50 1:04.62 15:54/M
12 Andrea Kidd Boerne TX 615 59 175 22:33.92 50:34.66 50:34.66 16:16/M
13 Christy McGinnis San Antonio TX 642 57 181 23:41.43 51:42.17 52:34.17 0:52.00 16:37/M
14 Cherisse Smith Fredericksburg TX 698 55 187 24:19.92 52:20.66 54:21.62 2:00.96 16:50/M
15 Celia Jimenez San Antonio TX 610 58 198 26:29.05 54:29.79 56:01.70 1:31.91 17:31/M
16 Julie Snyder Bulverde TX 712 57 206 28:02.23 56:02.97 58:05.59 2:02.62 18:01/M
17 Dorothie Hill San Antonio TX 968 56 219 32:42.51 1:00:43.25 1:02:13.75 1:30.50 19:31/M
18 Cricket Keasler Granite Shoals TX 612 57 227 47:23.61 1:15:24.35 1:17:03.40 1:39.05 24:15/M
 

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Bernadette Beck San Antonio TX 513 62 37   30:39.65 31:30.97 0:51.32 9:51/M
2 Kathryn Stephens San Antonio TX 713 64 50 1:19.74 31:59.39 32:25.52 0:26.13 10:17/M
3 Major General ( Morrow Boerne TX 648 61 85 6:43.07 37:22.72 38:56.06 1:33.34 12:01/M
4 Deborah Hohn Mason TX 601 62 108 9:04.09 39:43.74 40:07.58 0:23.84 12:46/M
5 Veronica Patton San Antonio TX 659 62 117 9:46.53 40:26.18 42:34.96 2:08.78 13:00/M
6 Lori Goodall Conroe TX 575 60 125 10:42.32 41:21.97 42:29.40 1:07.43 13:18/M
7 Alicia Gonzales San Antonio TX 568 64 135 12:10.38 42:50.03 44:45.62 1:55.59 13:46/M
8 Bess Griffith Kerrville TX 581 60 143 14:35.72 45:15.37 47:18.15 2:02.78 14:33/M
9 Andrea Thomas Hyattsville MD 726 60 144 14:35.82 45:15.47 47:18.23 2:02.76 14:33/M
10 Carol Boyd Buchanan Dam TX 519 60 168 19:35.89 50:15.54 51:52.29 1:36.75 16:09/M
11 Sandra Hushey Helotes 967 61 218 30:03.29 1:00:42.94 1:02:14.98 1:32.04 19:31/M
12 Diana Trevino Helotes TX 731 62 222 31:15.89 1:01:55.54 1:03:23.00 1:27.46 19:55/M
13 Elizabeth Eve Klein Buchanan Dam TX 619 63 226 44:38.36 1:15:18.01 1:17:03.47 1:45.46 24:13/M
 

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Pamela Clack Kerrville TX 540 65 141   44:06.54 45:45.57 1:39.03 14:11/M
2 Susan Nye Kingsland TX 654 65 148 1:46.29 45:52.83 47:30.46 1:37.63 14:45/M
3 Janell Craven Gonzales TX 547 69 151 1:58.91 46:05.45 47:24.30 1:18.85 14:49/M
4 Shirley Froehner Kingsland TX 563 68 172 6:20.14 50:26.68 52:15.47 1:48.79 16:13/M
5 Donna Barkey Buchanan Dam TX 510 66 173 6:21.11 50:27.65 52:14.39 1:46.74 16:13/M
6 Doreen Hatfield Euless TX 589 67 174 6:23.78 50:30.32 52:36.27 2:05.95 16:14/M
7 Joscelyn McDonald Fredericksburg TX 641 67 184 7:56.86 52:03.40 52:26.26 0:22.86 16:44/M
8 Karen Haefs Kingsland TX 586 69 213 14:11.15 58:17.69 59:57.76 1:40.07 18:44/M
9 Lin Todd Kingsland TX 729 69 220 16:39.96 1:00:46.50 1:02:35.94 1:49.44 19:32/M
 

Female 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Sharon Marshall Kingsland TX 634 73 149   45:53.05 47:30.88 1:37.83 14:45/M
2 Charlotte Taylor Fredericksburg TX 722 70 183 6:08.61 52:01.66 52:26.29 0:24.63 16:44/M
3 Josiepha Caughlin Fredericksburg TX 533 71 186 6:25.46 52:18.51 52:42.35 0:23.84 16:49/M
 

Male Overall Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Kaleb Dale Fredericksburg TX 552 30 1   18:32.35 18:32.35 0:00.00 5:57/M
 

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Barry Lucas Austin TX 628 60 7   24:22.72 24:22.72 0:00.00 7:41/M
 

Male 14 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Evan Simmons Boerne TX 953 13 6   23:20.04 23:27.27 0:07.23 7:30/M
2 Benjamin Torres Boerne TX 399 13 56 9:41.90 33:01.94 34:28.28 1:26.34 10:37/M
 

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Anthony Michael Torres Boerne TX 397 15 86   37:31.14 38:56.99 1:25.85 12:04/M
2 Jackson Kirksey Allen TX 617 17 105 2:03.08 39:34.22 40:42.22 1:08.00 12:43/M
3 Tucker Kocurek Boerne TX 621 18 152 8:40.84 46:11.98 46:29.98 0:18.00 14:51/M
4 Degan Roy Johnson City TX 686 18 204 18:23.85 55:54.99 57:59.96 2:04.97 17:58/M
5 Parker Worley San Antonio TX 747 17 228 38:22.73 1:15:53.87 1:16:59.65 1:05.78 24:24/M
6 Logan Keeling Kingsland TX 960 15 234 1:05:09.24 1:42:40.38 1:43:48.43 1:08.05 33:01/M
 

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Quentin Brunst Copperas Cove TX 524 24 5   22:13.52 22:53.09 0:39.57 7:09/M
2 Justin Roessler Elm Mott TX 679 21 11 4:03.98 26:17.50 27:31.10 1:13.60 8:27/M
3 Weston Roller Shiner TX 684 23 57 10:50.36 33:03.88 33:37.92 0:34.04 10:38/M
 

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Toby Villalva Austin TX 955 27 2   18:33.54 18:35.69 0:02.15 5:58/M
2 Misael Delgadillo Comfort TX 554 29 82 18:00.17 36:33.71 37:55.47 1:21.76 11:45/M
3 Jeffrey Goodall Plano TX 944 28 89 19:19.48 37:53.02 39:00.01 1:06.99 12:11/M
4 Chase Snodgrass Georgetown TX 708 28 102 20:49.74 39:23.28 42:06.68 2:43.40 12:40/M
5 Brian Martinez Belton TX 962 26 134 24:10.14 42:43.68 43:17.23 0:33.55 13:44/M
 

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 John Martinez San Antonio TX 958 33 3   21:22.53 21:26.79 0:04.26 6:52/M
2 James Reynolds Boerne TX 672 32 12 4:57.91 26:20.44 26:56.66 0:36.22 8:28/M
3 Noe Zartuche San Antonio TX 751 34 72 14:12.91 35:35.44 44:48.98 9:13.54 11:26/M
4 Tyler Sugg Manor TX 718 30 103 18:03.72 39:26.25 40:45.89 1:19.64 12:41/M
5 Dustin Poe Burnet TX 661 30 133 21:19.07 42:41.60 44:14.51 1:32.91 13:43/M
6 Jeff Isaacks Mckinney TX 606 34 196 32:50.99 54:13.52 56:27.90 2:14.38 17:26/M
7 John Leahy Austin TX 963 33 201 33:43.59 55:06.12 55:39.76 0:33.64 17:43/M
8 Robert Milano Kingsland TX 961 31 233 58:47.20 1:20:09.73 1:22:29.39 2:19.66 25:46/M
 

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Jamil Brown San Antonio TX 522 37 20   27:57.58 29:12.80 1:15.22 8:59/M
2 Lucio Rodriguez Converse TX 675 35 23 0:20.75 28:18.33 28:46.89 0:28.56 9:06/M
3 Kyle Woolsey San Antonio TX 745 39 44 3:22.92 31:20.50 32:19.34 0:58.84 10:05/M
4 Kyle Stull Cedar Park TX 717 38 84 8:55.00 36:52.58 39:04.97 2:12.39 11:51/M
5 Eric Rejcek Bastrop TX 669 35 132 14:23.38 42:20.96 43:45.78 1:24.82 13:37/M
6 Oscar Guerrero Mission TX 585 35 147 17:46.50 45:44.08 46:48.45 1:04.37 14:42/M
7 Chris Scott New Braunfels TX 693 35 202 27:56.12 55:53.70 58:37.88 2:44.18 17:58/M
8 George Rice Hewitt TX 673 36 230 48:36.65 1:16:34.23 1:18:35.27 2:01.04 24:37/M
 

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Ryan Cvik Springfield VA 548 42 24   28:27.86 29:25.22 0:57.36 9:09/M
2 James Hunter Boerne TX 605 42 61 6:03.05 34:30.91 36:40.28 2:09.37 11:06/M
3 Coby Randolph Canyon Lake TX 947 44 100 10:53.90 39:21.76 40:05.55 0:43.79 12:39/M
4 Juan Chapa San Antonio TX 537 43 193 25:40.74 54:08.60 55:56.33 1:47.73 17:24/M
5 Micah Yoder San Antonio TX 749 44 200 26:15.29 54:43.15 55:52.51 1:09.36 17:36/M
6 Joseph Dixon Hewitt TX 555 43 209 28:12.04 56:39.90 58:15.64 1:35.74 18:13/M
 

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Daniel Rodriguez Corpus Christi TX 674 45 13   26:20.78 26:26.03 0:05.25 8:28/M
2 Robert Burt Comfort TX 527 46 40 4:36.52 30:57.30 31:45.81 0:48.51 9:57/M
3 Leonel Enriquez Lamesa TX 559 48 49 5:38.06 31:58.84 33:31.66 1:32.82 10:17/M
4 Andrew Delph Buda TX 87 48 54 6:17.96 32:38.74 34:04.93 1:26.19 10:30/M
5 David De Los Santos San Antonio TX 553 45 65 8:37.87 34:58.65 35:13.71 0:15.06 11:15/M
6 Martin Mauro San Antonio TX 637 45 127 15:40.92 42:01.70 44:29.39 2:27.69 13:31/M
7 David Henneke Kingsland TX 593 48 145 19:09.51 45:30.29 47:43.06 2:12.77 14:38/M
 

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Glenn Coward Boerne TX 545 54 14   26:44.62 27:22.70 0:38.08 8:36/M
2 Rainey Threadgill Austin TX 972 52 25 1:50.67 28:35.29 28:40.60 0:05.31 9:11/M
3 Patrick Roller Shiner TX 683 53 30 3:09.03 29:53.65 30:26.79 0:33.14 9:37/M
4 Mark Roessler Elm Mott TX 681 53 32 3:35.99 30:20.61 31:33.02 1:12.41 9:45/M
5 Lee Beaumont San Antonio TX 512 50 55 6:01.15 32:45.77 33:13.63 0:27.86 10:32/M
6 Brett Bingham New Braunfels TX 515 51 90 11:13.27 37:57.89 39:12.42 1:14.53 12:12/M
7 Martin Longoria Corpus Christi TX 625 51 106 12:52.40 39:37.02 40:05.89 0:28.87 12:44/M
8 Ruben Aceves Corpus Christi TX 504 54 126 14:55.40 41:40.02 43:29.26 1:49.24 13:24/M
9 John Shelton San Antonio TX 695 54 142 17:24.62 44:09.24 46:16.27 2:07.03 14:12/M
10 Scott Caughlin Marble Falls TX 534 51 205 29:10.45 55:55.07 58:00.02 2:04.95 17:59/M
 

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 David Worley San Antonio TX 746 55 8   24:48.20 25:15.25 0:27.05 7:58/M
2 Bill Ryan San Antonio TX 965 58 9 0:19.45 25:07.65 25:43.67 0:36.02 8:05/M
3 Pat Thomas Lakeway TX 727 58 18 2:26.35 27:14.55 27:42.70 0:28.15 8:45/M
4 Allen Reininger San Antonio TX 959 55 64 9:58.13 34:46.33 36:03.02 1:16.69 11:11/M
5 Larry Brunson Mason TX 523 59 67 10:32.97 35:21.17 35:46.71 0:25.54 11:22/M
6 Alfred Jimenez San Antonio TX 609 59 81 11:45.23 36:33.43 37:50.32 1:16.89 11:45/M
7 Cliff Snell Midland TX 707 56 138 18:53.79 43:41.99 45:04.41 1:22.42 14:03/M
8 Tim Oleson Boerne TX 970 55 171 25:34.75 50:22.95 53:17.78 2:54.83 16:12/M
9 Kevin Galloway Lakeway TX 564 58 182 26:54.08 51:42.28 52:34.68 0:52.40 16:37/M
10 Scott Smith Fredericksburg TX 700 59 188 27:32.79 52:20.99 54:22.06 2:01.07 16:50/M
 

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Chris Kobos Plano TX 620 60 10   25:29.27 25:33.36 0:04.09 8:12/M
2 Chris McGinty Corpus Christi TX 643 60 16 1:34.52 27:03.79 27:19.23 0:15.44 8:42/M
3 Tom Nollen San Antonio TX 653 63 27 3:50.93 29:20.20 29:48.07 0:27.87 9:26/M
4 Philip Denicolo Spring Branch TX 943 63 31 4:34.72 30:03.99 32:08.84 2:04.85 9:40/M
5 Steve Marion San Antonio TX 633 62 35 5:06.52 30:35.79 30:59.05 0:23.26 9:50/M
6 Mike Mead Belton TX 644 63 59 8:08.40 33:37.67 33:58.13 0:20.46 10:49/M
7 Greg Snyder Bulverde TX 710 61 83 11:11.22 36:40.49 37:11.67 0:31.18 11:47/M
8 Kelly Postert Pipe Creek TX 665 63 128 16:44.73 42:14.00 43:33.57 1:19.57 13:35/M
9 Bill Boyd Buchanan Dam TX 518 62 169 24:46.34 50:15.61 51:52.41 1:36.80 16:09/M
10 Kent Wymore Driftwood TX 957 62 217 34:18.66 59:47.93 59:58.93 0:11.00 19:13/M
11 Robert Trevino Helotes TX 732 62 221 35:58.63 1:01:27.90 1:03:23.15 1:55.25 19:46/M
 

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Roy Gissendanner San Antonio TX 567 67 158   46:38.90 47:53.04 1:14.14 15:00/M
2 Ron Stockdreher San Antonio TX 716 69 210 10:16.77 56:55.67 58:14.14 1:18.47 18:18/M
 

Male 70 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Time Back Chip Time Gun Time Chip Diff Pace
1 Gene Stewart Ingleside TX 715 74 36   30:38.36 30:54.96 0:16.60 9:51/M
2 Robert Turner Palacios TX 734 75 46 0:59.34 31:37.70 32:43.62 1:05.92 10:10/M
3 David Zertuche Spring Branch TX 753 72 104 8:49.40 39:27.76 40:46.80 1:19.04 12:41/M
4 Jerry Henkener Canyon Lake TX 591 80 120 10:06.41 40:44.77 41:01.93 0:17.16 13:06/M
5 Lucio Jimenez Jr Beaverton OR 611 71 159 16:20.07 46:58.43 48:54.82 1:56.39 15:06/M
6 Bill Holland Spicewood TX 604 76 179 21:03.14 51:41.50 52:34.43 0:52.93 16:37/M
7 J E Todd Kingsland TX 728 71 214 27:55.35 58:33.71 1:00:22.03 1:48.32 18:50/M